Poslanci chtějí osekat ÚOHS. Na veřejné zakázky by měl dohlížet nový úřad

Na veřejné zakázky by měl místo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dohlížet nově vytvořený Úřad pro dozor nad zadáváním veřejných zakázek. Sídlit by měl stejně jako ÚOHS v Brně. Dosavadní antimonopolní úřad by poté dohlížel pouze na hospodářskou soutěž, problematiku významné tržní síly a veřejnou podporu.

Vznik nového úřadu navrhly ve Sněmovně čtyři desítky poslanců z klubů Pirátů, ANO, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ČSSD.

Předkladatelům vadí kromě jiného, že pod působnost ÚOHS sloučilo několik agend. Vadí jim také údajná nadměrná koncentrace předsedy úřadu, kdy předseda jmenuje, odvolává a úkoluje své tři místopředsedy. Současně s tím dává podle služebního zákona příkazy státnímu zaměstnanci. Za nedostatek současné právní úpravy považují poslanci také obecné nastavení přezkumu rozhodnutí úřadu. Uvádějí také, že členové rozkladové komise jsou jmenováni bez jasných pravidel nebo požadavků na odbornost, účastnici řízení je neznají a ÚOHS nemá ani zákonnou povinnost je zveřejňovat.

"Výsledkem je prostředí vzbuzující zbytečné pochybnosti o zákonném a nezávislém fungování ÚOHS, které nestačí adresovat prostou personální obměnou v klíčových funkcích. Funkce předsedy ÚOHS je z povahy věci pod neúměrným tlakem různých zájmových skupin, neboť k ovlivnění rozhodovací činnosti úřadu ve všech oblastech dozoru stačí působit pouze na jednu osobu," uvádějí předkladatelé v důvodové zprávě.

V čele nově navrhovaného úřadu má stát jeho předseda, s ním dva místopředsedové a rada úřadu. Předsedu má jmenovat vláda na základě výběrového řízení, místopředsedy má vláda jmenovat na návrh předsedy. Rada úřadu má mít 15 členů včetně předsedy a obou místopředsedů. Zbývajících 12 členů má jmenovat předseda se souhlasem Senátu. Za předpokladu celkového počtu 147 zaměstnanců by roční výdaje na chod nového úřadu neměly překročit 136,6 milionu korun, uvádějí předkladatelé.

Jejich návrh dostane nejprve k projednání vláda. Až se k němu vyjádří, budou se jim moci na některé schůzi v příštím roce zabývat poslanci. Není jisté, zda se k tomu do voleb dostanou.

V čele ÚOHS stál od roku 2009 bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj. Na funkci rezignoval letos sedm měsíců před koncem druhého funkčního období. Výzvy k jeho odchodu od vládní koalice i dalších stran ale zaznívaly nejméně poslední rok a půl. Rafaj byl nejdéle sloužícím předsedou ÚOHS, podle odborníků se ale za jeho jedenáctiletého působení úřad uzavřel a nedostatečně komunikoval s veřejností i odborníky. V čele ÚOHS nahradil Rafaje bývalý náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna bude novelu zákona o zakázkách schvalovat až 24. března

Vládní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek bude Sněmovna schvalovat až za dva týdny. Dnes ji místo závěrečného schvalování vrátila do druhého čtení, které na základě dohody mezi poslaneckými kluby zopakovala hned poté. Důvodem byl pozměňovací návrh předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka, který převáděl pravidla zákona o střetu zájmů do zákona o zakázkách a zamezoval firmám vlastněným veřejnými funkcionáři v přístupu k zakázkám. 
Policie ČR, ilustrační foto

Policie obvinila v kauze STOKA II devět lidí a firmu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby (NCOZ) obvinili devět lidí a jednu firmu ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, spis nazvali Stoka II. Podle policistů ovlivnili obvinění desítky zakázek například státní organizace, která působí v Jihomoravském kraji a na Vysočině. ČTK to dnes sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Více souvisejících

veřejné zakázky Poslanecká sněmovna Brno ÚOHS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy