Poslanci dostali návrh státního rozpočtu, vláda počítá s deficitem 320 miliard

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Dnešek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho vláda musí předložit. Zpravidla to musí udělat již do konce září, ale vzhledem k letošní pandemii koronaviru schválil Parlament posunutí potřebných termínů o jeden měsíc. Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard korun. Pro letošek je schválený schodek 500 miliard.

Poslanecká sněmovna

Návrh podle dosavadních informací nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. To by vyvolalo propad daňových příjmů podle některých odhadů kolem 80 miliard korun. Návrhy na zrušení daně už ve Sněmovně předložili například premiér Andrej Babiš (ANO) nebo vicepremiér Jan Hamáček (ANO). Babišův návrh předpokládá dopad na státní rozpočet asi 52 miliard korun, Hamáček odhadl dopad svého návrhu do státního rozpočtu na deset miliard.

Původní schodek schválený loni v prosinci měl být 40 miliard. Sněmovna ho ale kvůli dopadům epidemie postupně navýšila na 200, později na 300 a pak na 500 miliard korun.

Vláda počítá s reálným růstem ekonomiky v příštím roce o 3,9 procenta, zatímco letos by měla o 6,6 procenta klesnout. Průměrný kurz koruny k euru by měl v příštím roce činit 25,8 Kč/euro, spotřeba domácností by měla ve stálých cenách růst o 2,2 procenta. Průměrná míra růstu spotřebitelských cen by měla zpomalit z letošních 3,2 na 1,9 procenta.

Vláda v důvodové zprávě k rozpočtu připomíná, že pandemie koronaviru, přijatá protiepidemická opatření a jejich doprovodné efekty způsobily hluboký propad české a světové ekonomiky. Česká ekonomika se propadla do stavu, kdy se nachází pod svými možnostmi, ale už v roce 2022 by se mohla vrátit do rovnovážného stavu, míní vláda. Upozorňuje však na to, že budoucí vývoj je zatížen řadou rizik, která v úhrnu vnímá jako výrazně negativní.

Za nejvýraznější riziko pokládá vláda další vlnu epidemie nového typu koronaviru. "V některých státech, včetně ČR, se v současné době rychle zvyšuje počet nových potvrzených případů nákazy. Na druhou stranu oproti jaru roste význam systémů tzv. chytré karantény, včetně schopnosti rychle podchytit vyšší počty nakažených na lokálních úrovních," uvádí vláda.

Vláda také předpovídá, že hospodářský pokles povede i v příštím roce k poklesu zaměstnanosti. Životaschopnost některých podniků se zřejmě bude i přes finanční podporu postupně zhoršovat, což oslabí poptávku po pracovní síle, stojí v materiálu. Míra nezaměstnanosti by podle vlády mohla v příštím roce vzrůst na 3,4 procenta.

Za jednu z hlavních priorit rozpočtu vláda uvádí zvýšení průměrného starobního důchodu od 1. ledna o 839 korun na 15.336 Kč. Mezi dalšími prioritami je třeba zvýšení objemu peněz na platy učitelů o devět procent. Průměrný plat učitele by měl být 45.450 korun.

Jako první se nad rozpočtem sejde rozpočtový výbor. Vydat má své doporučení poslancům pro první čtení rozpočtu. V něm Sněmovna schvaluje základní parametry rozpočtu, tedy jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Pokud je schválí, můžou poslanci už jen přesouvat peníze uvnitř rozpočtu. Celá Sněmovna by se měla rozpočtem poprvé zabývat 11. listopadu. Návrh rozpočtu není možné zamítnout, je pouze možné ho vládě vrátit k přepracování.

Kulhánek vyzval Nejedlého, aby do sedmi dnů vrátil diplomatický pas

19.10.2021 13:46 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vyzval poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého,…

Senát o článku 66 asi rozhodne dříve než Sněmovna

19.10.2021 13:25 Aktualizováno Podmínky pro převod pravomocí prezidenta byly podle senátní ústavní komise naplněny kvůli…

AntiCovid tým: Babišova vláda není připravena na růst epidemie

19.10.2021 13:15 Aktualizováno Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii covidu a…

Zemanova role nastane v prosinci, tvrdí Babiš. S aktivací článku 66 by…

19.10.2021 12:09 Premiér Andrej Babiš (ANO) by s aktivací článku 66 ústavy počkal. Prezident Miloš Zeman je podle…

Vondráček asi nebude kandidátem ANO na šéfa Sněmovny

19.10.2021 11:59 Nynější předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) asi nebude kandidátem hnutí ANO do vedení příští…

Babiš odvolá Mynáře, pokud sám nerezignuje

19.10.2021 11:37 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k…

Informace z nemocnice stačí aktivaci článku 66, míní ústavní právník

19.10.2021 11:35 Informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které získal Senát od Ústřední vojenské…

Policie zahájí vyšetřování lidí z prezidentova okolí

19.10.2021 09:39 Policie zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných…

Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony.…

18.10.2021 22:15 Aktualizováno Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu…

Zeman není schopen výkonu funkce, Mynář o tom věděl, řekl Vystrčil s…

18.10.2021 20:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních…

Související:

Právě se děje

reklama