Poslanci se poprvé od epidemie sešli na ústních interpelacích

Poprvé od vypuknutí epidemie nového koronaviru se dnes poslanci sešli ve Sněmovně na pravidelných ústních interpelacích. Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil dotazům například na soběstačnost Česka nebo na pomoc Karlovarskému kraji. Poslední interpelace před vyhlášením nouzového stavu se uskutečnily ve čtvrtek 5. března. V následujícím týdnu se už nekonaly, protože Sněmovna svoje jednání předčasně ukončila ve středu 11. března.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Na dotaz Karly Maříkové (SPD) o pomoci Karlovarskému kraji premiér uvedl, že dostal od svých poradců návrh, aby se stát na týdenním lázeňském pobytu pro jednotlivce v ceně zhruba 8000 korun podílel z jedné čtvrtiny. "Takže to nějakým způsobem teď rozpracováváme. Problém je, že dělat to jenom pro Karlovarský kraj nebo jenom pro nějaké lázně asi není možné, protože nám to legislativa neumožňuje," upozornil.

V interpelaci Radka Kotena (SPD) ohledně zajištění soběstačnosti Česka se Babiš zmínil o zahrádkářském zákonu. "Já neříkám, že všichni teď budeme chodit do zahrádek, ale kdysi jsme chodili a fungovalo to a všichni jsme si pěstovali. Já myslím, že zahrádkáře máme podpořit, protože mladí lidi mají o to zájem a já to podporuji," řekl.

Mluvilo se také o evropském klimatickém plánu. Na dotaz Jana Zahradníka (ODS) premiér zopakoval, že Česko nepodporuje otevření debaty o navýšení klimatických ambicí Evropské unie pro rok 2030. "Mě jen šokuje to, že po koronaviru stále mluví Evropa o Green Dealu (zelené dohodě) jako o hlavní prioritě. Myslím, že vir nám změnil priority," řekl. Postěžoval si na Evropský parlament, který je podle něho "totálně zelený". "Oni žijí úplně někde jinde," míní.

Další interpelace opozičních poslanců Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Stanislava Blahy (ODS) se týkaly informací o reklamě Českých drah u mediální skupiny Mafra, které zveřejnil server iROZHLAS.cz. Skupina je v Babišově svěřenském fondu. "Já vlastně ani nevím, jak bych měl na takový dotaz odpovědět, protože se samozřejmě nejedná o působnost vlády," reagoval Babiš na otázky Pekarové Adamové. "Pokud máte pocit, že tam je něco špatně, no tak samozřejmě můžete se obrátit na příslušné instituce, na úřad pro hospodářskou soutěž nebo na policii," dodal.

Poslance Blahy se premiér na oplátku ptal, kdy už ODS pochopí, že program "antibabiš" nefunguje. "Vždyť vy už nejste hlavní opoziční síla. Piráti vás přeskočili. Tak jak to děláte? Blbě to děláte. Antibabiš nefunguje. Tak řekněte to předsedovi," vzkázal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyzvala Babiše, aby podpořil plán EU na podporu ekonomik

10.07.2020 13:57 Sněmovna dnes podpořila postoj české vlády k plánu Evropské komise na podporu oživení evropských…

Poslanci navrhují odškodnit oběti násilí ze srpna 1969, proti je pouze KSČM

10.07.2020 12:15 Skupina poslanců v čele s Vlastimilem Válkem (TOP 09) připravila návrh zákona na odškodnění obětí…

Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou…

10.07.2020 10:45 Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy