Poslanci se v pondělí sejdou na ustavující schůzi Sněmovny

Poslanci se sejdou v pondělí odpoledne na ustavující schůzi nově zvolené Sněmovny. Její program stanoví zákon. Poslanci nejprve složí slib a v dalších krocích budou zejména volit předsedu dolní komory a její místopředsedy. Uspořádání vedení by se mělo odehrát v režii sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL,TOP 09) a Pirátů se Starosty, které také sestavují nový kabinet. V pondělí dopoledne zástupci těchto stran podepíšou vládní koaliční smlouvu.

Poslanecká sněmovna

V čele Sněmovny stane s největší pravděpodobností předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Složitější by mohla být volba místopředsedů, když se zástupci obou koalic kriticky staví k jednomu ze dvou nominantů hnutí ANO, někdejšímu předsedovi dolní komory Radku Vondráčkovi. Nelibost hnutí SPD zase vzbuzuje skutečnost, že ve sněmovním vedení nemá mít podle plánů koalic žádného zástupce. SPD má přitom početnější poslanecký klub než TOP 09 a Piráti.

Pětice klubů obou koalic má ve Sněmovně většinu 108 ze 200 poslanců. Pro účely uspořádání dolní komory vytvořily tyto kluby dva bloky. Nejpočetnějším klubem o 72 poslancích disponuje dosud vládní ANO. SPD zastupuje 20 poslanců.

Při první schůzi budou poslanci sedět v lavicích hlavního zasedacího sálu v abecedním pořadí. Návrh zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým klubům bude plénum schvalovat až na další schůzi. Nadcházející schůzi svolal v souladu se zákonem Vondráček, který ji také bude do zvolení nového předsedy řídit. V úvodu schůze proto nejprve složí slib on a pak zbývající poslanci. Pondělní část první schůze by mohla trvat poměrně krátkou dobu. Vedle slibu poslanci mimo jiné vyslechnou zprávu o ustavení volební komise a projednají návrh na zřízení mandátového a imunitního výboru.

Volba vedení Sněmovny přijde na řadu až při pokračování schůze, pravděpodobně ve středu. V tajné volbě předsedy by měla být Pekarová Adamová jedinou adeptkou. Ještě před touto volbou by měli poslanci potvrdit předsedu mandátového a imunitního výboru, kterého ale před tím, patrně v úterý, zvolí samotní členové.

Po volbě předsedy plénum rozhodne, kolik bude místopředsedů dolní komory. Podle plánů sněmovní většiny by jich mělo být šest, tedy o jednoho víc než v minulém volebním období. Očekává se, že už v prvním kole tajné volby uspějí kandidáti stran obou koalic Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Olga Richterová (Piráti) a také nominantka ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Samotné volbě ale může předcházet debata kvůli postoji sněmovní většiny k nominaci Vondráčka a ke snaze SPD o zastoupení ve sněmovním vedení. Naposledy zástupci koalic kritizovali Vondráčka v souvislosti s jeho návštěvou hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Nevoli v minulosti vzbudilo také zveřejněné video, které Vondráčka zachycovalo při večírku v jednacím sále, jak na předsednickém pultu hraje na kytaru a zpívá. Hnutí ANO na Vondráčkově nominaci nyní ale trvá. Předsedkyně frakce Alena Schillerová však připustila, že klub by byl v budoucnu schopen "vygenerovat další osobnosti".

V případě SPD představitelé sněmovní většiny uvádějí, že extremistická strana by v předsednictvu mít zastoupení neměla. Předseda hnutí Tomio Okamura označil postup koalic za diskriminační, když nerespektuje vůli voličů.

Pokud plénum v tajné dvoukolové volbě některé z místopředsednických pozic neobsadí, na další schůzi by se konala volba nová. Opakovala by se situace ze začátku minulého volebního období. Tehdy poslanci zvolili nominanta ODS Petra Fialu místopředsedou Sněmovny až na třetí pokus. Nyní je Fiala koaličním kandidátem na nového premiéra.

Po volbě místopředsedů, byť by v některých případech nemusela být úspěšná, poslanci zřídí další výbory a stanoví počty jejich členů. Půjde o jeden z posledních bodů ustavující schůze. Po jejím ukončení podá demisi nynější vláda ANO a ČSSD vedená Andrejem Babišem (ANO).

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Bek se v Lánech sešel se Zemanem, hovořili o českém předsednictví v EU

30.11.2021 16:57 Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl dnes odpoledne v Lánech s…

Soud osvobodil Bártu i Petržílka v kauze vynesení odposlechů Janouška a…

30.11.2021 15:22 Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka.…

Baxa se sešel se Zemanem, hovořili o propojení kultury a vzdělání i…

30.11.2021 14:14 Kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS) dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na…

Třetí dávka může ulevit nemocnicím, míní politici. Vystoupení Babiše s…

30.11.2021 12:20 Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili…

Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj

29.11.2021 17:40 Předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš mluvil na dnešní schůzce s…

Maláčová: Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

29.11.2021 15:38 Aktualizováno Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z…

Zeman se domnívá, že povinné očkování je jedinou cestou z krize

29.11.2021 13:39 Aktualizováno Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o…

Budoucí vláda ve Sněmovně navrhla odklad nového stavebního zákona

29.11.2021 13:26 Představitelé pětice politických stran budoucí vládní koalice, tedy ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a…

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta,…

29.11.2021 12:50 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat…

Související:

Právě se děje

reklama