Poslanci tajně jednají o ministru Havlíčkovi, veřejnost vyloučena

Sněmovní hospodářský výbor vyloučil veřejnost z dnešního jednání o souběhu funkcí ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), ministra si vyslechli pouze poslanci. Z 15 přítomných poslanců hlasovalo pro uzavření jednání osm, tři byli proti a čtyři se zdrželi hlasování.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Karel Havlíček
doporučujeme

Pro tajné jednání hlasoval předseda výboru Radim Fiala (SPD), místopředsedové Ivan Adamec (ODS), Pavel Juříček (ANO) a Květa Matušovská (KSČM) a členové Milan Feranec (ANO), Jiří Kohoutek (SPD), Zuzana Ožanová (ANO) a Pavel Pustějovský (ANO). Havlíček uvedl, že jde o vůli poslanců, podotkl, že sám o něm neměl právo hlasovat.

"Domluvili jsme se na tom jako předsednictvo výboru," uvedl k uzavření jednání Fiala. "Udělali jsme to z toho důvodu, že když jsou jednání uzavřená, tak většinou se jako poslanci dozvíme víc, než když u toho sedí novináři, veřejnost a podobně. I naši hosté, konkrétně dnes pan ministr Havlíček, jsou pak uvolněnější a jsou schopni nám říct více věcí a mluví otevřeněji," řekl šéf výboru.

Vicepremiér Havlíček se stal ministrem dopravy v lednu, resort vede zároveň s ministerstvem průmyslu a obchodu. Ve funkci nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), který byl ministrem dopravy necelých devět měsíců a skončil kvůli zakázce na elektronické dálniční známky.

Po dnešním jednání Havlíček uvedl, že doufá, že poslance o zvládnutí obou resortů současně přesvědčil. "Diskuse vůbec nebyla útočná, byla velmi věcná a relativně odborná," řekl novinářům. Uvedl, že s poslanci řešil mimo jiné zákon o liniových stavbách nebo oblast energetiky - konkrétně stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nebo požadavky Evropské komise na ČR v oblasti.

Hotovo je podle něj nové organizační schéma ministerstva dopravy. "V pondělí ho budu dávat na vládu. S tím, že pokud projde, tak obratem se začnou vypisovat výběrová řízení na sekční náměstky. Což ale neznamená, že se nemůžou přihlásit ti, kteří tam jsou dneska," uvedl Havlíček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval v lednu při odvolání Kremlíka k rezignaci kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám prvního náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka. Podle Havlíčka půjde o reorganizaci sekcí, odbory až na výjimky měnit nehodlá. Obnoven bude odbor vodní dopravy, dodal.

Podle místopředsedy výboru Martina Jiránka (Piráti) představil Havlíček během hodiny a půl zhruba 20 až 25 priorit z půlky na ministerstvu dopravy, z půlky na ministerstvu průmyslu, které chce zvládnout do voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce. "Myslím, že kdyby nám řekl čtyři, pět, šest priorit, které chce opravdu za ten rok dotáhnout, tak bych věřil a dal mu i tu podporu v tom, že to může zvládnout. Tím, že jich vyjmenoval 25, tak si zcela logicky myslím, že něco bude muset být upozaděno," uvedl. Fiala doplnil, že výbor se s Havlíčkem domluvil, že každé tři až čtyři měsíce mu ministr předloží, jak v plnění kroků pokračuje.

Před svým jmenováním do čela druhého resortu Havlíček ČTK řekl, že ministerstva dopravy a průmyslu mají spoustu společných průsečíků, je proto možné je řídit obě zároveň a jejich agendu sbližovat. Zástupci oborových asociací uvedli, že propojování ministerstev dopravy a průmyslu může dávat smysl, problémem však je, že agenda obou úřadů je velmi rozsáhlá. Podle Babiše má Havlíček obě ministerstva řídit dlouhodobě, což kritizuje opozice.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady stornovaly asi 70 procent žádostí o kurzarbeit

07.04.2020 17:55 Úřady práce musely stornovat zhruba 70 procent žádostí o kurzarbeit, které v prvních hodinách po…

Koronavirus se přeceňuje, statistiky jsou zavádějící. Exprezident Klaus…

07.04.2020 17:20 Vláda při epidemii koronaviru řeší mikromanagement, nemá čas ani osobnosti na koncepční plán. V…

Poslanci prodloužili nouzový stav do konce dubna

07.04.2020 16:52 Poslanecká sněmovna dnes prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Pro se vyslovilo 90 poslanců ze 101…

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v České televizi

07.04.2020 16:50 Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy