Příspěvek pro postižené děti hned po narození? Rozhodnou poslanci, vláda je neutrální

Poslanecký návrh, podle kterého by nárok na příspěvky na péči a na mobilitu získaly postižené děti hned po narození, Sněmovna projedná s neutrálním stanoviskem vlády. O postoji kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

narozené miminko
doporučujeme

Nynější zákonnou podmínkou je dosažení nejméně jednoho roku dítěte, kterou chce skupina poslanců ze šesti klubů v čele se Starosty zrušit. Změna by se týkala také nároku na dotaci na některé zvláštní pomůcky a na průkaz osoby se zdravotním postižením.

Legislativci původně vládě k materiálu navrhovali zamítavé stanovisko. Zdravotní stav dítěte do jednoho roku věku podle nich není možné objektivně zhodnotit, navíc péče o všechny takto malé děti je obdobná.

Zrušení věkové hranice by podle předkladatelů ulehčilo rodinám péči o zdravotně postižené dítě a mohlo by snížit počet dětí, které kvůli handicapu končí v ústavní péči. "Péče o zdravotně postižené dítě je finančně velmi nákladná a některé z těchto rodin jsou závislé na státní finanční podpoře. Absence této podpory může zásadním způsobem ovlivnit život a zdraví postiženého dítěte, ale i vnitřní stabilitu pečující rodiny," stojí v důvodové zprávě.

V případě schválení novely o poskytování dávek by stát vydal podle odhadu autorů na příspěvcích na péči asi o 24 milionů korun ročně navíc a na příspěvcích na mobilitu zhruba o 2,1 milionu korun navíc. Zvýšení nákladů na zvláštní pomůcky by bylo podle zdůvodnění zanedbatelné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 15:05 Aktualizováno Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

05.04.2020 14:49 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Zeman nebyl testován na covid-19. Dle svých slov "velmi drsně" vynadal…

05.04.2020 13:57 Prezident Miloš Zeman uvedl, že na nákazu koronavirem testován nebyl na rozdíl od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy