Rekonstrukce státu: ÚOHS potřebuje systémovou změnu

Případ bývalého brněnského politika Jiřího Švachuly (dříve ANO) je podle protikorupčních organizací sdružených v platformě Rekonstrukce státu další důkaz, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potřebuje systémovou změnu. Uvedly to dnes ve společném prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Švachula podle policejních dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a web Aktuálně.cz, ovlivňoval či ovládal vedení ÚOHS. Předseda ÚOHS Petr Rafaj již dříve odmítl, že by měl Švachula na chod instituce jakýkoliv vliv, který by se vymykal zákonu.

"V této kauze nejde jen o individuální selhání jednotlivců. Pokud může jeden člověk prostřednictvím vedení úřadu ovlivnit rozhodování o miliardových veřejných zakázek, jedná se o chybu celého systému. Na systémovou korupci je třeba odpovědět systémovou změnou," uvedl předseda Oživení a garant Rekonstrukce státu Marek Zelenka.

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed a zároveň působil v rozkladové komisi antimonopolního úřadu. Z informací shromážděných detektivy podle HN a Aktuálně.cz vyplývá, že Švachula měl s předsedou ÚOHS Rafajem, ale i jeho místopředsedy, velmi přátelské vztahy. "V obecné rovině se dá hovořit o ovládnutí ÚOHS Jiřím Švachulou," uvádějí policisté v dokumentech, které média získaly.

Švachula díky těmto vztahům podle dokumentů dokázal získat utajené informace nebo ovlivňovat rozhodování úřadu, ať už šlo o stamilionovou zakázku na nákup trolejbusů v Brně, fúzi mediální firmy nebo tendry na silnice. "V podstatě vystupuje jako prostředník či vyjednavač mezi ÚOHS a jinými osobami," konstatovali podle listu policisté.

"Švachula nic neovládal, jestli někdy domluvil nějaké setkání s někým, je to možné, já už si na to moc nevzpomínám. Ale úřad vůbec neovládal, to je absurdní, úplně absurdní," komentoval podle HN výklad policistů Rafaj.

Podle prohlášení organizací je jádrem problému nadměrná koncentrace pravomocí v rukou předsedy ÚOHS. "Předseda může bez jakýchkoliv omezení jmenovat a odvolávat místopředsedy úřadu odpovědné za jednotlivé sekce, což je snadno zneužitelné. Přinejmenším musí být nastaveny jasné kvalifikační předpoklady, pevné funkční období a možnost odvolání jen ze zákonných důvodů," uvedl analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš.

Dalším problémem je podle prohlášení organizací to, že v druhém stupni rozhoduje v ÚOHS přímo jeho předseda, a to na základě doporučení rozkladové komise. Komisi si ale také může vybrat podle své vůle. Neexistují totiž kvalifikační předpoklady, funkční období či zákonné odvolací důvody. Rafaj tak do rozkladové komise jmenoval mimo jiné svou dceru, jejího manžela, dnes vazebně stíhaného Švachulu a stranické kolegy z frýdecké buňky ČSSD, stojí v prohlášení Rekonstrukce státu.

Na návrhu systémových změn v dohledu nad veřejnými zakázkami dlouhodobě pracuje skupina organizací: Frank Bold, Oživení (sdružené v protikorupční platformě Rekonstrukce státu) a Transparency International ČR. Konkrétní návrh podle prohlášení brzy představí veřejnosti i politikům.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Šámal už mluvil se Zemanem o svém nástupci v čele Nejvyššího soudu

20.02.2020 17:14 Nový ústavní soudce Pavel Šámal mluvil s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci…

Cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan budou v březnu řešit nejvyšší ústavní…

20.02.2020 17:13 Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan bude jedním z bodů schůzky nejvyšších ústavních činitelů na…

Ministerstvo zahraničí řešilo s čínským velvyslancem dopis kvůli Tchaj-wanu

20.02.2020 17:07 Náměstek ministra zahraničí se ve středu setkal s čínským velvyslancem. Dal mu najevo, že dopis…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama