Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb v lednu 2023 vyšlo ve Sbírce zákonů

Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna příštího roku, bylo dnes vyhlášeno ve Sbírce zákonů. Předvolební kampaň se tak stala oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu. Adepti na funkci hlavy státu mají čas na přihlášení se do úterý 8. listopadu.

Volby, ilustrační fotografie.

Už do poloviny příštího týdne, tedy 6. července, by si ale měli zřídit transparentní účet pro financování volební kampaně. Vyplývá to z harmonogramu volebních kroků, který na svém webu zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Termín voleb oznámil v pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), úvodní kolo stanovil na 13. a 14. ledna 2023. Volby se rozhodl vyhlásit už začátkem léta kvůli tomu, aby volební podmínky byly férové pro všechny adepty na úřad hlavy státu. O nejvyšší ústavní funkci zatím projevily zájem dvě desítky lidí, ne všichni z nich ale kandidaturu potvrdili.

Náklady na kampaň se budou ode dneška započítávat i těm, kteří kandidaturu potvrdí později. Zákonem stanovený finanční limit na kampaň činí 40 milionů korun za první kolo či 50 milionů korun za obě kola voleb. Kandidátům se podle Jana Outlého z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí budou do nákladů započítávat i výdaje, které použijí v kampani, ale pořídili si je ještě před jejím startem. Jako příklad Outlý zmínil třeba obytné vozidlo. Právě obytný vůz si koupil a polepil různými hesly předseda ANO Andrej Babiš, který s ním objíždí republiku, ale své prezidentské ambice zatím nepotvrdil.

Kandidaturu naopak tento týden potvrdil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, byť ji chce oficiálně ohlásit až v srpnu. Pavel spolu s Babišem patří podle průzkumů i sázkových kurzů mezi hlavní favority volby hlavy státu.

Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta už začal sbírat odborový předák Josef Středula či ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci hodlá také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Opětovnou kandidaturu ohlásil rovněž senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. Podnikatel Tomáš Březina už ohlásil, že získal potřebných 50.000 podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Právo nominovat má také minimálně 20 poslanců nebo deset senátorů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let.

Kandidáti, kteří splní zákonné podmínky, budou ministerstvem vnitra registrováni a tím i k volbám připuštěni 25. listopadu. Státní volební komise vylosuje 1. prosince čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky zaregistrovaných kandidátů. Ti pak budou mít od 28. prosince do 11. ledna vyhrazen celkem pětihodinový prostor jak ve vysílání České televize, tak Českého rozhlasu, aby sami představili své záměry a přilákali voliče.

Pokud žádný z prezidentských kandidátů nezíská v prvním volebním kole nadpoloviční většinu hlasů, o nástupci Miloše Zemana se rozhodne ve finále mezi dvěma nejúspěšnějšími adepty z úvodního rozstřelu. Závěrečný duel se bude konat 27. a 28. ledna. Budoucí prezident či prezidentka se ujme funkce po skončení Zemanova mandátu, který je vyměřen do 8. března.

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Exfrontman skupiny Pink Floyd brání ruské útoky proti Ukrajině

08.08.2022 08:38 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:51 Aktualizováno Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Zástupci ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli mítinkům, uvedl Babiš

09.08.2022 16:45 Aktualizováno Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Babiš: Hnutí ANO na mítincích vyhradí místo pro odpůrce. Podle Vondráška…

08.08.2022 21:45 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

V kauze údajné korupce v DPP na policii vypovídal europoslanec Stanislav…

08.08.2022 13:39 V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) dnes na policii vypovídal europoslanec…

Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví

08.08.2022 13:25 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku…

Zeman se podle Pekarové Adamové mýlí, jeho veto vládní koalice přehlasuje

08.08.2022 12:50 Aktualizováno Zástupci vládní koalice včetně ministrů zdravotnictví a financí předpokládají, že prezidentské veto…

Úřady mají připomínky k návrhu STAN na omezení darů politickým stranám

08.08.2022 12:33 K návrhu poslanců hnutí STAN, kteří chtějí omezit přijímání stranických darů od firem, zaujaly…

Stanjura v reakci na zhoršení výhledu mluví o účtu vlády Andreje Babiše

06.08.2022 17:31 Aktualizováno Zhoršení výhledu České republiky ze stabilního na negativní, které dnes oznámila ratingová agentura…

Místopředseda Senátu Růžička podal podnět kvůli Doubravovi na Krymu

06.08.2022 16:04 Místopředseda Senátu Jiří Růžička (klub STAN) podal podnět senátnímu mandátovému výboru k…

K podzimním volbám do Senátu bylo připuštěno 179 kandidátů

05.08.2022 18:34 K podzimním volbám do Senátu bylo připuštěno 179 kandidátů. Je jich hlavně kvůli společným…

Související:

Právě se děje

reklama