Rozkol v ČSSD: Vedení strany se zostra pustilo do Zimoly

Zatímco v Pardubickém kraji se ČSSD jednotně rozhodla ke spolupráci s dalšími subjekty a nezávislými osobnostmi, v jižních Čechách část tamního vedení sociální demokracie chtěla skrze nové hnutí spolupracovat s ČSSD. Na rozdíl od pardubického případu tak nešlo o krok vedoucí ke sjednocení či soudržnosti, ale naopak o rozdělování strany, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Barbora Gavenda.

Jiří Zimola

Jihočeskou ČSSD rozdělilo listopadové rozhodnutí tamního krajského předsedy založit hnutí Změna 2020. Zimola po sporu na pondělním jednání jihočeského předsednictva na svou funkci rezignoval, vedení opustili i dva místopředsedové Stanislav Mrvka a Jaroslav Kupsa. Zimola poté uvedl, že zváží, zda zůstane členem ČSSD, i to, zda bude kandidovat za Změnu.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda v posledních komunálních volbách uspěl v čele uskupení s názvem Lepší Nové Město, hejtman Martin Netolický povede letos v krajských volbách kandidátku sdružující sociální demokraty, nestraníky a hnutí Společně pro kraj. "V těchto případech došlo k tomu, že ve městě a v kraji ČSSD jednotně rozhodla o spolupráci s dalšími subjekty a nezávislými osobnostmi," řekla ČTK Gavenda.

V takových případech podle ní může širší kandidátka znamenat možnou cestu, jak na podzim uspět v krajských volbách. "V jižních Čechách se část tamního vedení ČSSD rozhodla, že založí nové politické hnutí, skrze které pak budou spolupracovat s ČSSD. Nejde tedy o sjednocení či soudržnost, ale naopak o rozdělování ČSSD. A to je velký rozdíl," dodala mluvčí.

Lídři ČSSD na Zimolův krok reagovali ostře už v listopadu. Spolupráci s dalšími subjekty a nezávislými osobnostmi vedení podporuje, pokud může pomoci k lepšímu volebnímu výsledku, naopak za nepřijatelné označovalo kandidátku, která by konkurovala ČSSD. "Pokud se jedná o kandidátku ČSSD s nezávislými osobnostmi, odsouhlasenou předsednictvem ČSSD, tak je to v pořádku. Pokud se jedná o projekt mimo ČSSD, tak je to proti stanovám ČSSD, se všemi důsledky, které z toho plynou," uvedl v listopadu statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka k Zimolově iniciativě.

Stanovy ČSSD počítají s tím, že členství zanikne bez dalšího dnem vzniku neslučitelnosti. Neslučitelné s členstvím podle dokumentu je, pokud sociální demokrat podá nebo se objeví na kandidátní listině do voleb, která je odlišná od ČSSD, ČSSD ji nespolutvoří a nebyla předem schválena ve straně.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje