Rozkol v ČSSD: Vedení strany se zostra pustilo do Zimoly

Zatímco v Pardubickém kraji se ČSSD jednotně rozhodla ke spolupráci s dalšími subjekty a nezávislými osobnostmi, v jižních Čechách část tamního vedení sociální demokracie chtěla skrze nové hnutí spolupracovat s ČSSD. Na rozdíl od pardubického případu tak nešlo o krok vedoucí ke sjednocení či soudržnosti, ale naopak o rozdělování strany, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Barbora Gavenda.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jiří Zimola
doporučujeme

Jihočeskou ČSSD rozdělilo listopadové rozhodnutí tamního krajského předsedy založit hnutí Změna 2020. Zimola po sporu na pondělním jednání jihočeského předsednictva na svou funkci rezignoval, vedení opustili i dva místopředsedové Stanislav Mrvka a Jaroslav Kupsa. Zimola poté uvedl, že zváží, zda zůstane členem ČSSD, i to, zda bude kandidovat za Změnu.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda v posledních komunálních volbách uspěl v čele uskupení s názvem Lepší Nové Město, hejtman Martin Netolický povede letos v krajských volbách kandidátku sdružující sociální demokraty, nestraníky a hnutí Společně pro kraj. "V těchto případech došlo k tomu, že ve městě a v kraji ČSSD jednotně rozhodla o spolupráci s dalšími subjekty a nezávislými osobnostmi," řekla ČTK Gavenda.

V takových případech podle ní může širší kandidátka znamenat možnou cestu, jak na podzim uspět v krajských volbách. "V jižních Čechách se část tamního vedení ČSSD rozhodla, že založí nové politické hnutí, skrze které pak budou spolupracovat s ČSSD. Nejde tedy o sjednocení či soudržnost, ale naopak o rozdělování ČSSD. A to je velký rozdíl," dodala mluvčí.

Lídři ČSSD na Zimolův krok reagovali ostře už v listopadu. Spolupráci s dalšími subjekty a nezávislými osobnostmi vedení podporuje, pokud může pomoci k lepšímu volebnímu výsledku, naopak za nepřijatelné označovalo kandidátku, která by konkurovala ČSSD. "Pokud se jedná o kandidátku ČSSD s nezávislými osobnostmi, odsouhlasenou předsednictvem ČSSD, tak je to v pořádku. Pokud se jedná o projekt mimo ČSSD, tak je to proti stanovám ČSSD, se všemi důsledky, které z toho plynou," uvedl v listopadu statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka k Zimolově iniciativě.

Stanovy ČSSD počítají s tím, že členství zanikne bez dalšího dnem vzniku neslučitelnosti. Neslučitelné s členstvím podle dokumentu je, pokud sociální demokrat podá nebo se objeví na kandidátní listině do voleb, která je odlišná od ČSSD, ČSSD ji nespolutvoří a nebyla předem schválena ve straně.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vlády přichází jasný názor: Česko má přijmout uprchlíky. Hrozí, že z…

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Česká republika by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD měla přijmout nezletilé migranty…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Symbol Habsburků v centru Prahy? Návrat kontroverzního sloupu opět ve hře

23.01.2020 17:18 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil…

Ke stavebnímu zákonu je 4500 připomínek, do věci se vložila ODS

23.01.2020 17:00 Opoziční ODS dnes vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) ke společnému jednání o vládním návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama