Pro zachování současných pravomocí prezidenta jsou tři pětiny Čechů

Pro zachování současných ústavních pravomocí prezidenta jsou tři pětiny Čechů. Vyplývá z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Praha
doporučujeme

Proti minulému šetření z března 2018 se tento podíl statisticky významně nezměnil. Významně se nezměnil ani podíl těch, kteří si přejí nějakou změnu, a to jak rozšíření, tak zúžení prezidentských pravomocí. Pro rozšíření pravomocí je 14 procent občanů, pro zúžení zhruba pětina.

Více než polovina občanů míní, že by český prezident měl mít pravomoc udělit amnestii, milost či zmírnit trest odsouzeným osobám, a to samostatně. Pro souhlas ještě jiné politické instituce je více než třetina dotázaných a necelá desetina uvedla, že udělení amnestie, milosti a zmírnění trestu odsouzeným osobám v pravomoci prezidenta mít nemá. Proti březnu 2018 mírně posílil názor, že by prezident měl v této věci rozhodovat samostatně. "Má tak v současnosti nejvyšší podporu za celou dobu sledování, tj. od roku 2004," uvedli autoři průzkumu. Naopak podíl těch, kteří by vyžadovali souhlas jiné instituce, klesl a za dobu sledování je nejnižší.

V porovnání s předchozím šetřením letos stoupl také počet těch, kteří míní, že by prezident měl mít pravomoc zastavit soudní řízení proti obviněným, a to samostatně. Pro tuto variantu se vyslovilo 32 procent lidí, 36 procent by vyžadovalo souhlas jiné politické instituce a podle 28 procent by udělení amnestie, milosti a zmírnění trestu odsouzeným osobám vůbec nemělo v pravomoci prezidenta být.

Pravomoc jmenovat a odvolávat rektory veřejných vysokých škol a jmenovat profesory přisoudilo prezidentovi 32 procent lidí. Z časového hlediska posílil názor, že prezident by tuto pravomoc neměl mít, a naopak klesl podíl těch, kteří by to podmínili souhlasem jiné instituce.

S tím, aby prezident zcela samostatně propůjčoval a uděloval státní vyznamenání, souhlasí asi dvě třetiny českých občanů, 29 procent si myslí, že by tak měl činit pouze se souhlasem jiné politické instituce a podle tří procent by prezident tuto pravomoc mít neměl.

Dále by téměř tři čtvrtiny lidí chtěly, aby pravomoc prezidenta rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vyhlásit nové volby byla vyhrazena jen pro výjimečné případy dané Ústavou. Více než desetina by prezidentovi dovolila použít ji kdykoli podle svého uvážení a přibližně dvacetina uvedla, že je proti existenci této pravomoci. Pro aktuálně platnou ústavní možnost prezidenta vetovat zákon, o němž znovu hlasuje a může jej proti vetu prezidenta potvrdit Poslanecká sněmovna, se vyslovila o málo více než polovina dotázaných. Alternativnímu řešení, že by prezident mohl vetovat zákony s konečnou platností, je otevřena více než čtvrtina českých občanů.

Co se týče role prezidenta při jmenování soudců Ústavního soudu, nejpočetnějších 46 procent lidí se přiklání k tomu, aby hlava státu jmenovala všechny soudce se souhlasem jiného ústavního činitele. Čtvrtina populace si přeje, aby prezident sám jmenoval jen část ústavních soudců a 12 procent dotázaných je pro systém, kdy prezident jmenuje všechny soudce sám.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

31.03.2020 19:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády…

Prodlouží se nouzový stav? Vláda to projedná zítra

31.03.2020 19:11 Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekla…

Opozice už má zastoupení v krizovém štábu. Místo mají Šmucler či Červíček

31.03.2020 17:14 Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama