Senát je strážce ústavnosti i ochránce reálného života, uvedl Vystrčil

Senát je podle svého předsedy Miloše Vystrčila (ODS) nejen opravářem zákonů a strážcem ústavnosti, demokracie, svobody a vlády práva, ale také ochráncem reálného života. Prokázal to například tím, že obcím zachránil příjmy, o které by jinak přišly v důsledku vládních opatření kvůli epidemii koronaviru. Vystrčil to dnes uvedl v bilanční zprávě za končící dvouleté funkční období horní komory.

Miloš Vystrčil

Vystrčil uvedl, že podle statistik Senát zhruba třetinu zákonů vrací s úpravami, s nimiž se Sněmovna rovněž z jedné třetiny ztotožní. "My opravujeme a vylepšujeme se souhlasem Sněmovny každý desátý zákon. To není vůbec málo, takový kontrolor se rozhodně vyplatí," řekl předseda horní komory.

Senát podle něj prosadil mimo jiné to, že obcím budou kompenzovány výpadky daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru. Města a obce tak dostaly 13 miliard korun. Senát podle Vystrčila už 18. března doporučil vládě, aby při protiepidemických opatřeních nepodcenila komunikaci a neriskovala tím ztrátu důvěry a aby využívala standardních krizových mechanismů. Doporučení ale vláda velmi málo reflektovala, poznamenal předseda Senátu.

K senátní roli strážce ústavnosti Vystrčil připomenul návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Zmínil se i o senátorské stížnosti k Ústavnímu soudu nebo obraně nezávislosti krajských a obecních samospráv, které jsou podle průzkumů nejdůvěryhodnější.

Vystrčil rovněž vyzdvihl roli Senátu v parlamentní diplomacii včetně mise na Tchaj-wan, od níž byl odrazován jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), který v lednu náhle zemřel. Podle Vystrčila není možné, aby okolnosti úmrtí druhého nejvyššího ústavního činitele nebyly podrobně prošetřeny. "Pokud je to možné, tak je něco špatně," uvedl předseda Senátu.

Kromě Kubery vyzdvihl Vystrčil také někdejšího předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který letos poprvé po 24 letech neobhájil mandát. Připomněl, že na Štěchův popud Senát uděluje ke Dni české státnosti stříbrné pamětní medaile. Zároveň by měl podle Vystrčila v tento den, tedy 28. září, pojmout také hodnocení stavu společnosti jako instituce, která ctí právo a hodnoty evropské kultury. Senátoři by podle Vystrčila měli pomoci české společnosti zbavit se nedůvěry a nejistoty.

Horní komora v uplynulých dvou letech na projednala na 27 schůzích 182 návrhů zákonů, z nichž 118 přijala, 15 zamítla a 49 vrátila s úpravami Sněmovně. Sněmovna vyhověla námitkám či úpravám Senátu v 16 případech.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama