Senát vyzval k přijetí dalších sankcí proti Lukašenkovu režimu

Senát vyzval běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů a požádal o uvalení dalších sankcí EU a NATO na režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Horní komora dnes současně vybídla mezinárodní instituce, aby ukončily financování a pomoc pro všechny veřejné projekty v Bělorusku, z nichž má Lukašenkův režim prospěch.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Senát v usnesení také odsoudil vynucené přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku v neděli 23. května, které neslo "rysy únosu civilního letadla a aktu státního terorismu", uvedl předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Běloruské úřady přinutily letadlo na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče a jeho partnerku Sofiji Sapegaovou. Obvinili je z porušení veřejného pořádku, organizace hromadných nepokojů a rozdmýchávání společenské nenávisti. Zatčení Sapegaové a Prataseviče důrazně odsoudila řada zemí a organizací včetně USA a Evropské unie, která v reakci na incident také zakázala vstup běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU.

Senát v usnesení apeloval na běloruskou vládu, aby okamžitě propustil Prataseviče a Sapegaovou a všechny politické vězně a umožnila svobodné a spravedlivé volby. Senátní zahraniční výbor už v minulosti vyzval českou vládu ke krokům na podporu občanských svobod a nastolení právního státu v Bělorusku. Horní komora podpořila vládu v prosazování zásadového postupu vůči Bělorusku v rámci EU a NATO.

Usnesení přijal Senát po vystoupení významné představitelky běloruské opozice Svjatlany Cichanouské, která požádala o pomoc a podporu snahám Bělorusů o nastolení svobodného a demokratického státu v jejich zemi. Cichanouská popsala represe vůči Bělorusům, kteří odmítli legitimitu znovuzvolení Lukašenka v loňských prezidentských volbách, což neuznává ani EU. "Vnější tlak může zásadně změnit situaci a předejít novým obětem," uvedla mimo jiné Cichanouská, která je podle mnohých skutečným vítězem loňských voleb.

Během projevu Cichanouské zkolaboval webový přenos ze schůze Senátu, který ani po dvou hodinách nebyl obnoven. Nedostupné byli i další informace ze senátního webu. Senátní tisková tajemnice Sue Nguyen k tomu ČTK řekla, že problém je na straně externí firmy, která se na provozu webu podílí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama