"Šikana na politickou objednávku." Odvolání dozorčí komise Radou ČT bylo nezákonné, tvrdí STAN

Postup Rady České televize, která minulý týden odvolala svou dozorčí komisi, byl podle senátorského klubu Starostů a nezávislých nezákonný. Senátoři to dali do souvislosti s útoky na svobodu a nezávislost médií veřejné služby. Klub to dnes uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl jeho mluvčí Jan Doležálek.

Jiří Růžička
doporučujeme

"Média veřejné služby je nutné kontrolovat, ale nesmí jít o nezákonné kroky a šikanózní postupy na politickou objednávku. Takové jednání považujeme za útok na samu podstatu demokracie," uvádí se v prohlášení klubu.

Rada podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za STAN a TOP 09) porušila zákon při odvolání celé pětičlenné dozorčí komise, která je poradním orgánem rady při kontrole hospodaření České televize. "Z neznalosti to asi nebude, tak zbývá už jen politická objednávka... A tichá naděje, že si toho v čase korony nikdo nevšimne. Všimnul," uvedl Růžička na svém twitteru.

Podle místopředsedy Rady ČT Pavla Matochy trvala nespokojenost rady s dozorčí komisí, která je jejím poradním orgánem, řadu měsíců. Opakovaně se tím podle něj rada zabývala na veřejných jednáních i na speciální pracovní poradě k tomuto tématu. "Teď to vyvrcholilo jejich diletantismem v kauze ostravských pozemků," uvedl Matocha na facebooku k záměru koupě soukromých parcel, kde stojí ostravské studio ČT.

Odvolání navrhla radní Hana Lipovská, která zatím na dotazy ČTK nereagovala. Předseda rady ČT René Kühn, který se zdržel hlasování, dnes ČTK řekl, že odvolání přišlo v nejméně vhodnou dobu, protože rada musí schvalovat rozpočet ČT na příští rok a aktualizované dlouhodobé plány ekonomického rozvoje.

Postup rady vyvolal už minulý týden kritické komentáře na sociálních sítích. V úterý odpoledne se má před pražským sídlem ČT uskutečnit automobilová demonstrace na obranu nezávislosti České televize a veřejnoprávních médií, kterou pořádají iniciativy Vraťte nám stát a Svobodu médiím s podporou spolku Milion chvilek pro demokracii.

"Česká televize je médium veřejné služby. Nesmíme připustit, aby se prostřednictvím stoupajícího mocenského nátlaku proměnilo stejně jako v Polsku a Maďarsku v médium politické služky," uvedl senátor a scenárista David Smoljak jako zástupce iniciativy Svobodu médiím.

Důvodem pro odvolání byly podle záznamu ze středečního jednání rady vážné výhrady k práci dozorčí komise. Pro návrh hlasovalo deset radních z 13 přítomných.

"Odvolání komise v době, kdy na základě požadavků Rady ČT management předložil nové dlouhodobé plány ČT, kdy potřebuje schválit kvůli dopadům covidu změny v rozpočtu letošním a sestavuje rozpočet na rok 2021, je značně problematické. ČT tím na neznámou dobu ztrácí odborného partnera pro diskusi o těchto zásadních záležitostech fungování instituce a rada jakékoli odborné zázemí pro posouzení strategických materiálů," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí televize Karolína Blinková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava cesty Nejedlého do Ruska nebyla standardní, prohlásil Petříček

02.12.2020 11:15 Příprava cesty poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého do Ruska nebyla standardní,…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 11:06 Aktualizováno Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Koalice Pirátů a STAN míří na zisk 25 procent. Bude se přemapovávat…

02.12.2020 11:01 Piráti by ve sněmovních volbách v příštím roce chtěli v koalici s hnutím Starostové a nezávislí…

Petříček: Bezpečnostní výjimka u Dukovan by měla být uplatněna

02.12.2020 10:27 Bezpečnostní výjimka vůči rizikovým uchazečům by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama