"Šikana na politickou objednávku." Odvolání dozorčí komise Radou ČT bylo nezákonné, tvrdí STAN

Postup Rady České televize, která minulý týden odvolala svou dozorčí komisi, byl podle senátorského klubu Starostů a nezávislých nezákonný. Senátoři to dali do souvislosti s útoky na svobodu a nezávislost médií veřejné služby. Klub to dnes uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl jeho mluvčí Jan Doležálek.

Jiří Růžička

"Média veřejné služby je nutné kontrolovat, ale nesmí jít o nezákonné kroky a šikanózní postupy na politickou objednávku. Takové jednání považujeme za útok na samu podstatu demokracie," uvádí se v prohlášení klubu.

Rada podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za STAN a TOP 09) porušila zákon při odvolání celé pětičlenné dozorčí komise, která je poradním orgánem rady při kontrole hospodaření České televize. "Z neznalosti to asi nebude, tak zbývá už jen politická objednávka... A tichá naděje, že si toho v čase korony nikdo nevšimne. Všimnul," uvedl Růžička na svém twitteru.

Podle místopředsedy Rady ČT Pavla Matochy trvala nespokojenost rady s dozorčí komisí, která je jejím poradním orgánem, řadu měsíců. Opakovaně se tím podle něj rada zabývala na veřejných jednáních i na speciální pracovní poradě k tomuto tématu. "Teď to vyvrcholilo jejich diletantismem v kauze ostravských pozemků," uvedl Matocha na facebooku k záměru koupě soukromých parcel, kde stojí ostravské studio ČT.

Odvolání navrhla radní Hana Lipovská, která zatím na dotazy ČTK nereagovala. Předseda rady ČT René Kühn, který se zdržel hlasování, dnes ČTK řekl, že odvolání přišlo v nejméně vhodnou dobu, protože rada musí schvalovat rozpočet ČT na příští rok a aktualizované dlouhodobé plány ekonomického rozvoje.

Postup rady vyvolal už minulý týden kritické komentáře na sociálních sítích. V úterý odpoledne se má před pražským sídlem ČT uskutečnit automobilová demonstrace na obranu nezávislosti České televize a veřejnoprávních médií, kterou pořádají iniciativy Vraťte nám stát a Svobodu médiím s podporou spolku Milion chvilek pro demokracii.

"Česká televize je médium veřejné služby. Nesmíme připustit, aby se prostřednictvím stoupajícího mocenského nátlaku proměnilo stejně jako v Polsku a Maďarsku v médium politické služky," uvedl senátor a scenárista David Smoljak jako zástupce iniciativy Svobodu médiím.

Důvodem pro odvolání byly podle záznamu ze středečního jednání rady vážné výhrady k práci dozorčí komise. Pro návrh hlasovalo deset radních z 13 přítomných.

"Odvolání komise v době, kdy na základě požadavků Rady ČT management předložil nové dlouhodobé plány ČT, kdy potřebuje schválit kvůli dopadům covidu změny v rozpočtu letošním a sestavuje rozpočet na rok 2021, je značně problematické. ČT tím na neznámou dobu ztrácí odborného partnera pro diskusi o těchto zásadních záležitostech fungování instituce a rada jakékoli odborné zázemí pro posouzení strategických materiálů," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí televize Karolína Blinková.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje