Sněmovna přerušila schvalování rozpočtu do pátku

Sněmovna dnes odložila hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok do pátku. Menšinová vláda ANO a ČSSD dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení. Komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Po polední přestávce už Sněmovna o rozpočtu nejednala kvůli vyžádaným přestávkám pro poslanecké kluby ANO, ČSSD a KSČM. V nich premiér Andrej Babiš (ANO) jednal s komunisty i se sociálními demokraty. Dalším postupem ve schvalování rozpočtu se nakonec zabývali členové vedení dolní komory.

Přerušení do pátečního rána navrhl s odvoláním na dohodu z grémia místopředseda frakce ANO Roman Kubíček. Sněmovna návrh schválila hlasy 85 z 92 přítomných poslanců. Proti hlasovali jen dva poslanci ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.

Před polední přestávkou Babiš ve Sněmovně řekl, že vláda nyní podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ministerský předseda pak žádal opoziční lídry, aby jejich poslanci opustili při hlasování o rozpočtu jednací sál, a umožnili tím jeho schválení. Z opozičních řad ale zaznívaly nesouhlasné reakce.

Objevily se i informace, že komunistický pozměňovací návrh na přesun peněz z ministerstva obrany by mohli podpořit poslanci hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura to ale odmítl. Poukázal na to, že SPD má vlastní návrh, který uvnitř kapitoly převádí miliardy z nákupu nových zbraní ze zahraničí na modernizaci současné techniky.

Jan Volný z Jednotných, zvolený původně za SPD, na závěr jednacího dne Babišovi nabídl, že se svým kolegou Marianem Bojkem rozpočet podpoří. Podmínil to ale schválením úpravy, která snižuje na polovinu státní příspěvek politickým stranám a hnutím.

Pokud by Sněmovna rozpočet neschválila, nastalo by od ledna rozpočtové provizorium. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před tím poslance varovala. Poukazovala na to, že vláda by mohla díky 500miliardovému schodku schválenému na letošek hospodařit ještě s bezmála pěti miliardami korun měsíčně navíc.

Rozpočet se v debatě stal tradičně terčem opoziční kritiky. Poslanci nevládních stran tvrdí, že návrh je nereálný, když nepředpokládá mimo jiné plánované daňové změny. Návrh rozpočtu byl podle Jana Skopečka (ODS) postaven na vodě, podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka jde o cár papíru a podle Věry Kovářové (STAN) je pouze prázdnou nádobou, a to ještě s dírou ve dně.

Předseda klubu lidovců Jan Bartošek řekl, že pokud se rozpočet nepodaří schválit, bude to jasná ukázka toho, že vláda je slabá, a naváže to na chaos, který doprovází její restrikce kolem koronavirové krize.

Opozice: Odložení hlasování je selháním vlády, jednání ve čtvrtek

Odložení hlasování o návrhu státního rozpočtu je podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka manažerským selháním premiéra Andreje Babiše (ANO). Také místopředsedkyně STAN Věra Kovářová považuje situaci za projev neprofesionality vládní koalice. Ta se podle poslance ODS Jana Skopečka rozpadá. Zástupci opozičních stran to dnes řekli novinářům ve Sněmovně. O dalším postupu budou předsedové stran a klubů jednat ve čtvrtek večer.

Dolní komora odložila hlasování o návrhu rozpočtu na příští rok do pátku. Menšinová vláda ANO a ČSSD dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení. Komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. Sněmovna návrh na přerušení do pátečního rána schválila hlasy 85 z 92 přítomných poslanců. Proti hlasovali jen dva poslanci ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.

"Je to naprosté manažerské selhání Andreje Babiše, který se nedokázal včas domluvit se stranami, které byly ochotné rozpočet podpořit na nějakém kompromisu. Čekal na třetí čtení, myslel, že to zpytlíkuje na místě. Pak se ukázalo, že nejspíš potřebuje ještě nějaké úpravy pozměňovacích návrhů, které ale už není možné načítat. Dostal se do své vlastní pasti. Premiér to odflákl a teď sklízí plody své ignorance," řekl Ferjenčík.

V komplikované a zablokované situaci bylo podle Kovářové přerušení schůze namístě. Potvrdil se tím ale chaos panující při projednávání rozpočtu, míní. "Od září premiér a ministryně financí věděli, za jakých podmínek komunisté podpoří státní rozpočet, a měli dostatek času, aby jim nabídli podmínky a sehnali si podporu. A to neudělali. Znamená to, že vláda není schopná si vyjednat podporu, a ten chaos, který přináší, nás vede do pekel," poznamenala. Podle Kovářové nyní žádná ze stran nemůže couvnout ze své pozice. Babiš tak bude muset změnit vyjednávací taktiku vůči komunistům, míní.

"Je to důsledek rozpadající se koalice. Podle mě dnes splaskla bublina premiéra jako manažera, úspěšného lídra hnutí ANO, protože přijít do Poslanecké sněmovny s rozpočtem, začít ho projednávat a během dne pro něj shánět podporu je naprosté politické selhání a důkaz toho, že koalice nefunguje," řekl Skopeček.

Ukázalo se, že premiér neměl dojednaný rozpočet ani se stranami, které se podílí na vládě, řekl předseda SPD Tomio Okamura. "A ukázalo se, že ani nebyl ochotný jednat bohužel o návrzích jiných opozičních stran včetně SPD. Když mi pan premiér včera i dneska na jednáních, které byly obě na jeho žádost, řekne, že ani jeden pozměňovací návrh SPD nechce přijmout, pak je otázkou, o čem se má vlastně jednat," uvedl. Znovu také vyloučil podporu komunistického pozměňovacího návrhu na přesun peněz z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš míní, že pokud bude vládní koalice držet pohromadě a najde se v Parlamentu podpora pro některé klíčové návrhy, může být v pátek rozpočet schválen. "Pokud ne, tak jdeme prostě do provizoria a vláda musí přemýšlet, s kým prohlasuje ten nový rozpočet," doplnil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 16:05 KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 13:37 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 13:27 Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama