Sněmovní imunitní výbor pokračuje v řízení s Volným

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru dnes pokračují v debatě o jednání nezařazeného poslance Lubomíra Volného, které vyústilo v potyčku přímo na plénu. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že Volný se ze zasedání omluvil. Nechtěl předjímat, zda výbor rozhodne o postihu dnes. Další oslovení členové věří, že výbor k verdiktu dospěje.

Mandátový a imunitní výbor
doporučujeme

Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) nevidí důvod k tomu, aby se disciplinární řízení s Volným prodlužovalo. "Myslím, že už byly použity téměř všechny obstrukční taktiky, které existuji. Je načase rozhodnout," řekl. Rovněž člen Jan Jakob (TOP 09) doufá, že výbor dnes rychle rozhodne. "A tím diskuse nad tímto tématem skončí a pan poslanec nebude dostávat další mediální prostor," uvedl.

Výbor může uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu 90.800 korun nebo omluvu. Proti verdiktu se může poslanec odvolat k celé dolní komoře.

Členové výboru se k případu dnes sešli počtvrté. Na minulém jednání Volný namítl podjatost imunitního výboru i jeho členů. Poukazoval na výroky některých poslanců, kterými ho, jak uvedl, v podstatě odsoudili ještě před procesem. Organizační výbor minulý týden Volného námitky odmítl.

Nyní žádá nezařazený poslanec o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdí mimo jiné to, že imunitní výbor má "nedostatek věcné příslušnosti" k vedení řízení. "Platí jednací řád Sněmovny, pevně věřím, že je příslušnost vyjasněna," řekl k tomu Grospič.

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama