Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali stoprocentní nemocenskou. Sociální výbor dnes doporučil plénu přijmout návrh zákona beze změn.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Zvýšení předloha předpokládá na březen a duben. Opatření by stálo podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí 2,3 miliardy korun. Nyní činí nemocenská 60 procent průměrného redukovaného výdělku. Sněmovna by měla předlohu schvalovat ještě dnes ve zkráceném řízení.

Vyšší nemocenská má podle vlády přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v Česku. Má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény a hlásili své kontakty. Náhradu mzdy v prvních dvou týdnech vyplácejí pracovníkům zaměstnavatelé. Zvýšené výdaje si budou moci odečíst podle návrhu ze sociálních odvodů. Na druhou stranu na proplacení náhrady lidem v karanténě nebudou moci získat příspěvek na mzdy z programu Antivirus.

Vyšší nemocenská se nebude týkat jen nařízených karantén souvisejících s covidem-19, ale i s ostatními infekčními nemocemi. Lidé na ni budou mít nárok prvních 14 dnů.

Zaměstnanci i pracovníci na dohodu s nemocenským pojištěním by měli v karanténě mít sto procent svého redukovaného výdělku, a to zpětně od 1. března. Nárok na vyšší náhradu by neměli lidé, kteří se do karantény dostali do pěti dnů po návratu ze zahraniční dovolené.

Kabinet původně navrhoval bonus pro lidi v karanténě až 370 korun denně nejvýše na deset dnů. Sněmovna nakonec předlohu zamítla i kvůli takzvaným přílepkům, které se týkaly hlášení všech volných pracovních míst a dohod o provedení práce a které do ní původně přidala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

13.04.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Vicepremiér Hamáček zkolaboval. Už toho bylo moc, řekl

13.04.2021 22:07 Aktualizováno Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček zkolaboval. "Mám za sebou drobný kolaps," řekl Blesk Zprávám. V…

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová zvažuje kandidaturu na Hrad

13.04.2021 22:05 Aktualizováno Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci…

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

13.04.2021 21:41 Aktualizováno Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama