TI varuje před změnou zákona o veřejných zakázkách

Zjednodušení procesu zadávání veřejných zakázek, které chce vláda ve středu ve zrychleném režimu schválit ve Sněmovně, může zneprůhlednit celý systém a vést k tomu, že státní peníze zamíří k firmám s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Dnes to v tiskové zprávě uvedla Transparency International (TI).

Přidejte svůj názor 7 komentářů

nemocnice
doporučujeme

Vláda návrh zákona schválila v pondělí, podle ní novela zajistí jednodušší nákup ochranných pomůcek proti novému typu koronaviru i po skončení nouzového stavu. Ten platí do neděle a vláda o další prodloužení žádat nechce.

"Rychlé nákupy ochranných prostředků proti šíření koronaviru jsou bezesporu potřebné, nicméně jakékoliv polevování v dodržování zásad pro zadávání veřejných zakázek nesmí být jen výmluvou pro nekontrolované utrácení veřejných prostředků," uvedl Jan Dupák z TI.

Podle organizace by novela mohla vést k tomu, že státní zakázky získají i firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou, takže by nebylo možné kontrolovat, kdo skutečně peníze za státní zakázky získává. Na zakázky by podle TI mohly nově dosáhnout také podniky s dluhy vůči státu nebo společnosti v insolvenci a v likvidaci.

Podle vlády návrh zákona urychlí nákupy potřebného vybavení pro boj s epidemií koronaviru. Zadavatel podle novely nebude v případě jednacího řízení bez uveřejnění povinen ověřovat kvalifikaci zájemců. V případě zadávacích řízení, kde na trhu existuje jen jeden dodavatel, nebude zadavatel muset ověřovat kvalifikaci zájemce. Nebude také nutné vyloučit z výběrového řízení dodavatele, který nemá zaknihované akcie.

Novela upravuje také povinnost provádět hodnocení prostřednictvím pětičlenné hodnoticí komise v případech veřejných zakázek s hodnotou nad 300 milionů korun. Tato povinnost zůstává zachována pouze v případech, kdy se hodnotí podle jiných než matematicky vyjádřitelných kritérií.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip se Zemanem probírali Petříčkova slova o Izraeli

26.05.2020 21:29 Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednal o zahraniční politice,…

Zeman jednal se šéfem tajné služby ÚZSI Šimandlem či šéfem KSČM

26.05.2020 18:10 Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a…

Spor o kompenzační bonus: MMR připraví způsob, jak nahradit obcím výpadek…

26.05.2020 17:06 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat…

Papalášství Středočeského kraje? Trestní oznámení kvůli rouškám pobouřilo…

26.05.2020 16:53 Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se distancoval od trestního oznámení, které Středočeský kraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy