TI varuje před změnou zákona o veřejných zakázkách

Zjednodušení procesu zadávání veřejných zakázek, které chce vláda ve středu ve zrychleném režimu schválit ve Sněmovně, může zneprůhlednit celý systém a vést k tomu, že státní peníze zamíří k firmám s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Dnes to v tiskové zprávě uvedla Transparency International (TI).

nemocnice
doporučujeme

Vláda návrh zákona schválila v pondělí, podle ní novela zajistí jednodušší nákup ochranných pomůcek proti novému typu koronaviru i po skončení nouzového stavu. Ten platí do neděle a vláda o další prodloužení žádat nechce.

"Rychlé nákupy ochranných prostředků proti šíření koronaviru jsou bezesporu potřebné, nicméně jakékoliv polevování v dodržování zásad pro zadávání veřejných zakázek nesmí být jen výmluvou pro nekontrolované utrácení veřejných prostředků," uvedl Jan Dupák z TI.

Podle organizace by novela mohla vést k tomu, že státní zakázky získají i firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou, takže by nebylo možné kontrolovat, kdo skutečně peníze za státní zakázky získává. Na zakázky by podle TI mohly nově dosáhnout také podniky s dluhy vůči státu nebo společnosti v insolvenci a v likvidaci.

Podle vlády návrh zákona urychlí nákupy potřebného vybavení pro boj s epidemií koronaviru. Zadavatel podle novely nebude v případě jednacího řízení bez uveřejnění povinen ověřovat kvalifikaci zájemců. V případě zadávacích řízení, kde na trhu existuje jen jeden dodavatel, nebude zadavatel muset ověřovat kvalifikaci zájemce. Nebude také nutné vyloučit z výběrového řízení dodavatele, který nemá zaknihované akcie.

Novela upravuje také povinnost provádět hodnocení prostřednictvím pětičlenné hodnoticí komise v případech veřejných zakázek s hodnotou nad 300 milionů korun. Tato povinnost zůstává zachována pouze v případech, kdy se hodnotí podle jiných než matematicky vyjádřitelných kritérií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman by považoval zrušení udílení vyznamenání kvůli covidu za zbabělost

27.09.2020 18:56 Prezident Miloš Zeman by považoval za zbabělost, kdyby se letos na Pražském hradě nekonaly oslavy…

Babiš chce, aby mobilní operátoři zlevnili chytré telefony

27.09.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na mobilní operátory, aby zlevnili chytré mobilní telefony pro…

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

27.09.2020 17:30 Aktualizováno ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. V Otázkách…

Voličské průzkumy, které vede ANO, lze zveřejňovat do pondělí

27.09.2020 14:55 K vítězství v krajských volbách má podle posledních průzkumů voličské obliby, které mohou být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama