U poslanců jsem viděl strach, říká Goláň o žalobě na Zemana. Pak se ale ozval Ovčáček

Ústavní žaloba na Miloše Zemana neprošla Poslaneckou sněmovnou. Senátní návrh by potřeboval získat v dolní komoře 120 hlasů. Hlasovalo pouze 130 poslanců a žalobu podpořilo jen 58 z nich. Nestraník za klub Senátor 21 Tomáš Goláň, se ale nevzdává, uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Miloš Zeman
doporučujeme

Tomáš Goláň byl zklamaný hlavně kvůli neúčasti 70 poslanců. „Osobně jsem přitom procházel všechny kluby, ale některé jako ANO, KSČM a SPD se o tom odmítly vůbec bavit. Ve všech ostatních k tomu byla velká diskuse, třeba na klubu ODS. Já vlastně vůbec nepočítal s tím, že návrh podpoří celá opozice, nakonec se to stalo,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Všechny prosil, aby byla debata hlavně věcná a o odborné stránce věci, bez osobního napadání.„Což ale Tomio Okamura (SPD), Jaroslav Faltýnek (ANO) a další nedokázali.“ Nechápal, proč padaly útoky na pravici nebo na tzv. demokratický blok, kteří s návrhem ústavní žaloby nemají nic společného.

Když s tím v lednu přišel všichni tvrdili, že je to nesmysl. Teď ale souhlasilo 48 senátorů a 58 poslanců. „Vymyslel jsem to já a jsem rád za každého poslance, který návrh na ústavní žalobu vůbec podpořil,“ řekl Goláň.

Senátora překvapilo, že se někteří báli, že by se návrh opravdu dostal k Ústavnímu soudu ČR. „Viděl jsem tam u některých strach, a víte, jak to je: když je někdo zbabělý a bojí se, tak kolem sebe jen kope a uráží,“ dodal Goláň.

„Pokud bych se měl bát podání ústavní žaloby na prezidenta, tak nic nedotáhnu a nic neudělám. Nemůžeme dělat věci podle toho, jestli se jich bojíme a nebojíme. Prostě pokud něco považuji za správné, a tuto žalobu i Senát za správnou považoval, tak to taky udělám,“ vysvětloval v rozhovoru.

Goláň v rozhovoru vzpomenul i na vystoupení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), která citovala názor od lidí na ústavní žalobu na prezidenta. „Je to opoziční a senátorská špína,“ uvedla ve sněmovně. Goláň si o její výroku myslí, „že nebyla schopná to říct sama, a proto se schovala za slova někoho cizího.“

K rozhovoru se vyjádřil na Facebooku i Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta. „‪Mohou se tisíckrát ohánět morálkou, žádnou nemají. Totálně prohráli a tak teď ruku v ruce s některými novináři jedovatě plivou po těch, kteří se odmítli podílet na pokusu zrušit výsledek demokratických a svobodných prezidentských voleb," uvedl. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovu nekompetentnost odskáčeme všichni, Schillerová mate lidi a…

01.10.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Jeho zloba míří na premiéra. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji…

TI: Strany daly zatím do krajské kampaně na 200 milionů korun

01.10.2020 19:17 Strany, hnutí a jejich koalice vložily podle organizace Transparency International do kampaně ke…

Kauza dolu Turów: ČR a Polsko budou o problému jednat, zároveň poběží…

01.10.2020 17:16 Česko a Polsko mají zájem dál přímo jednat o řešení situace kolem polského dolu Turów, přestože…

Petříček a Rau chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU

01.10.2020 16:57 Podpora občanské společnosti v Bělorusku by měla být jednou z priorit zahraniční politiky Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama