U poslanců jsem viděl strach, říká Goláň o žalobě na Zemana. Pak se ale ozval Ovčáček

Ústavní žaloba na Miloše Zemana neprošla Poslaneckou sněmovnou. Senátní návrh by potřeboval získat v dolní komoře 120 hlasů. Hlasovalo pouze 130 poslanců a žalobu podpořilo jen 58 z nich. Nestraník za klub Senátor 21 Tomáš Goláň, se ale nevzdává, uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Tomáš Goláň byl zklamaný hlavně kvůli neúčasti 70 poslanců. „Osobně jsem přitom procházel všechny kluby, ale některé jako ANO, KSČM a SPD se o tom odmítly vůbec bavit. Ve všech ostatních k tomu byla velká diskuse, třeba na klubu ODS. Já vlastně vůbec nepočítal s tím, že návrh podpoří celá opozice, nakonec se to stalo,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Všechny prosil, aby byla debata hlavně věcná a o odborné stránce věci, bez osobního napadání.„Což ale Tomio Okamura (SPD), Jaroslav Faltýnek (ANO) a další nedokázali.“ Nechápal, proč padaly útoky na pravici nebo na tzv. demokratický blok, kteří s návrhem ústavní žaloby nemají nic společného.

Když s tím v lednu přišel všichni tvrdili, že je to nesmysl. Teď ale souhlasilo 48 senátorů a 58 poslanců. „Vymyslel jsem to já a jsem rád za každého poslance, který návrh na ústavní žalobu vůbec podpořil,“ řekl Goláň.

Senátora překvapilo, že se někteří báli, že by se návrh opravdu dostal k Ústavnímu soudu ČR. „Viděl jsem tam u některých strach, a víte, jak to je: když je někdo zbabělý a bojí se, tak kolem sebe jen kope a uráží,“ dodal Goláň.

„Pokud bych se měl bát podání ústavní žaloby na prezidenta, tak nic nedotáhnu a nic neudělám. Nemůžeme dělat věci podle toho, jestli se jich bojíme a nebojíme. Prostě pokud něco považuji za správné, a tuto žalobu i Senát za správnou považoval, tak to taky udělám,“ vysvětloval v rozhovoru.

Goláň v rozhovoru vzpomenul i na vystoupení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), která citovala názor od lidí na ústavní žalobu na prezidenta. „Je to opoziční a senátorská špína,“ uvedla ve sněmovně. Goláň si o její výroku myslí, „že nebyla schopná to říct sama, a proto se schovala za slova někoho cizího.“

K rozhovoru se vyjádřil na Facebooku i Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta. „‪Mohou se tisíckrát ohánět morálkou, žádnou nemají. Totálně prohráli a tak teď ruku v ruce s některými novináři jedovatě plivou po těch, kteří se odmítli podílet na pokusu zrušit výsledek demokratických a svobodných prezidentských voleb," uvedl. 

Loading...
Vstupte do diskuze (88)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předsednictví v EU má Česko stát 1,24 miliard, Petříček návrh kritizuje

14.10.2019 13:23 Kvůli českému předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině roku 2022 by měly české úřady…

Petříček vyzval Turecko k zastavení úderů v Sýrii, velvyslanec byl na…

14.10.2019 12:45 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské…

Páleník stáhl žalobu na NBÚ kvůli odebrání prověrky, soud měl začít dnes

14.10.2019 12:27 Bývalý zpravodajec Ondrej Páleník vzal zpět svou žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), ve…

Triumf polské vládní strany? Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o…

14.10.2019 12:08 Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama