U poslanců jsem viděl strach, říká Goláň o žalobě na Zemana. Pak se ale ozval Ovčáček

Ústavní žaloba na Miloše Zemana neprošla Poslaneckou sněmovnou. Senátní návrh by potřeboval získat v dolní komoře 120 hlasů. Hlasovalo pouze 130 poslanců a žalobu podpořilo jen 58 z nich. Nestraník za klub Senátor 21 Tomáš Goláň, se ale nevzdává, uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Miloš Zeman

Tomáš Goláň byl zklamaný hlavně kvůli neúčasti 70 poslanců. „Osobně jsem přitom procházel všechny kluby, ale některé jako ANO, KSČM a SPD se o tom odmítly vůbec bavit. Ve všech ostatních k tomu byla velká diskuse, třeba na klubu ODS. Já vlastně vůbec nepočítal s tím, že návrh podpoří celá opozice, nakonec se to stalo,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Všechny prosil, aby byla debata hlavně věcná a o odborné stránce věci, bez osobního napadání.„Což ale Tomio Okamura (SPD), Jaroslav Faltýnek (ANO) a další nedokázali.“ Nechápal, proč padaly útoky na pravici nebo na tzv. demokratický blok, kteří s návrhem ústavní žaloby nemají nic společného.

Když s tím v lednu přišel všichni tvrdili, že je to nesmysl. Teď ale souhlasilo 48 senátorů a 58 poslanců. „Vymyslel jsem to já a jsem rád za každého poslance, který návrh na ústavní žalobu vůbec podpořil,“ řekl Goláň.

Senátora překvapilo, že se někteří báli, že by se návrh opravdu dostal k Ústavnímu soudu ČR. „Viděl jsem tam u některých strach, a víte, jak to je: když je někdo zbabělý a bojí se, tak kolem sebe jen kope a uráží,“ dodal Goláň.

„Pokud bych se měl bát podání ústavní žaloby na prezidenta, tak nic nedotáhnu a nic neudělám. Nemůžeme dělat věci podle toho, jestli se jich bojíme a nebojíme. Prostě pokud něco považuji za správné, a tuto žalobu i Senát za správnou považoval, tak to taky udělám,“ vysvětloval v rozhovoru.

Goláň v rozhovoru vzpomenul i na vystoupení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), která citovala názor od lidí na ústavní žalobu na prezidenta. „Je to opoziční a senátorská špína,“ uvedla ve sněmovně. Goláň si o její výroku myslí, „že nebyla schopná to říct sama, a proto se schovala za slova někoho cizího.“

K rozhovoru se vyjádřil na Facebooku i Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta. „‪Mohou se tisíckrát ohánět morálkou, žádnou nemají. Totálně prohráli a tak teď ruku v ruce s některými novináři jedovatě plivou po těch, kteří se odmítli podílet na pokusu zrušit výsledek demokratických a svobodných prezidentských voleb," uvedl. 

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Babiš pojede na maďarsko-srbskou hranici, podívá se na pohraniční plot

22.09.2021 08:09 Český premiér Andrej Babiš dnes navštíví maďarsko-srbskou hranici, kde si prohlédne zabezpečení…

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Související:

Právě se děje

reklama