Většina členů a potenciálních voličů Zelených chce volební spolupráci

Více než tři čtvrtiny dotázaných členů i potenciálních voličů Strany zelených preferují kandidaturu v podzimních sněmovních volbách s dalšími subjekty. Vyplývá to z průzkumu strany, uvedla na dnešním on-line sjezdu spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. Největší podporu měla v obou skupinách spolupráce s Piráty, případně s předvolební koalicí Pirátů a STAN. Koaliční rada těchto stran ale spolupráci se Zelenými odmítla. Strana zelených teď jedná zejména s ČSSD.

Magdalena Davis (Strana zelených)
doporučujeme

Průzkumu se zúčastnilo 374 členů Zelených. Největší podporu měla spolupráce s Piráty, případně s koalicí Pirátů a STAN nebo samostatně se STAN. Další v pořadí byla kooperace s novým hnutím bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře Lidé PRO, následovaly s odstupem TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. S lidovci a TOP 09 se předsednictvo Zelených rozhodlo nevyjednávat, neboť se subjekty v předvolební koalici spojily s ODS.

Potenciálních voličů odpovědělo 1249. Také u nich měla největší podporu spolupráce s Piráty a hnutím STAN, s odstupem následovaly Lidé PRO, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD.

Jednání se sociální demokracií o možné předvolební spolupráci probíhají. Strany nyní debatují o styčných programových bodech. Vznikne programová skupina, jež se bude snažit sladit priority subjektů. Podle spolupředsedy Zelených Michala Berga se může stát, že se s ČSSD strana nesejde v konkrétních bodech, ať už procesních, nebo obsahových. Je ale příznivcem vyjednávání.

Na dnešním sjezdu promluvil i předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Uvedl, že pro sociální demokracii jsou Zelení nejbližším politickým partnerem. Apeloval na to, aby jednání neztroskotala na času a případném pozdním rozhodnutím o spolupráci. Připomněl, že ČSSD též promýšlí kooperaci na širší platformě, a to s odboráři nebo nezávislými osobnostmi. "Pokud Česká republika bude směřovat k vládě ANO a ODS, tak budu v našem potenciálním společném projektu navrhovat, abychom se veřejně zavázali, že taková vláda nevznikne za žádných okolností s naší podporou," uvedl také Hamáček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 18:34 Aktualizováno Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen, uvedl Babiš

04.03.2021 17:47 Cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 17:02 Aktualizováno Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Sněmovna podpořila lidoveckou novelu volebního zákona

04.03.2021 16:28 Sněmovna v prvním kole podpořila v souladu s dohodami klubů odkládanou volební novelu KDU-ČSL,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama