Víc pravomocí pro ministerstvo zdravotnictví? Zákon nemá být projednán zrychleně, říká Rychetský

Posílení protiepidemických pravomocí ministerstva zdravotnictví si podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského zasluhuje řádné, nikoli zrychlené projednání. Rychetský to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce.

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.
doporučujeme

Vláda má návrh zákona projednat v pondělí a prosadit v Parlamentu ještě za stavu nouze, který končí 17. května.

"Rozhodně by takový zákon zasloužil řádnou legislativní proceduru, protože nechce řešit současnou situaci. Ten skutečně míří do budoucnosti," uvedl Rychetský. "Zákon evidentně má nahradit právě nouzový stav," podotkl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) chystaný zákon hájil. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že ministerstvu poskytne možnost kontrolovat situaci ohledně šíření koronaviru i po skončení nouzového stavu. Opatření ministerstva by podle premiéra členové vlády předem probrali.

Zákon má dát ministerstvu zdravotnictví možnost v případě potřeby zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo by mohlo také nařizovat používání ochranných prostředků a regulovat činnost například zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb.

Návrh se nelíbí zejména opozičním politikům, vyčítají mu účelovost. Vláda musela už dřív kvůli rozhodnutí Městského soudu v Praze zrušit některá opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření epidemie koronaviru a přijmout je znovu jako vládní opatření podle krizového zákona.

Ústavnímu právníkovi Janu Kyselovi vadilo, že vládní opatření za stavu nouze nejsou dostatečně zdůvodňována. Nelze tak podle Kysely zjistit, jaká řešení vláda brala v úvahu a zda přijala nejlepší či jediné možné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:37 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

11.07.2020 15:10 Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým…

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy