Vláda a opozice opět jednají také o pandemickém zákonu

V Poslanecké sněmovně začalo další jednání vládních a opozičních politických stran zejména o pandemickém zákonu. Většina věří v dohodu, rozpory mohou být v otázce odškodňování, vyplývá z vyjádření zástupců některých subjektů před schůzkou. Premiér Andrej Babiš (ANO) už ráno novinářům řekl, že kabinet ANO a ČSSD je připraven ve většině připomínek k pandemickému zákonu opozici vyhovět. Není ale podle něj možné, aby stát kvůli koronavirovým opatřením nahrazoval ušlý zisk.

Vláda ČR
doporučujeme

Kabinet jednal o vládní předloze pandemického zákona s opozicí v úterý. Předpis má dát ministerstvu zdravotnictví v době epidemie některé pravomoci, ke kterým je nyní nutné vyhlašování nouzového stavu.

Opoziční strany žádaly do předpisu doplnit mimo jiné prvky parlamentní kontroly, nutnost zevrubnějšího odůvodňování opatření či otázku kompenzací. Například parlamentní kontrolu podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa resort do vládního návrhu zapracoval.

Politici by měli jednat i obecně o opatřeních proti covidu-19. V pátek ráno se bude vláda zabývat návrhem vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) na otevření obchodů od pondělí 22. února. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý řekl, že kabinet se bude řídit podle vývoje epidemie a počtu volných lůžek na jednotkách intenzivní péče.

"Jsou tu názory, že uvolňovat například obchody je absolutní šílenství," připustil dnes Babiš. Jednat by lídři stran mohli také o otevírání služeb, například kadeřnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 22:05 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 21:28 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Zeman podepsal pandemický zákon a zdvojnásobení příspěvku pro OSVČ

26.02.2021 17:44 Prezident Miloš Zeman podepsal pandemický zákon, který dnes schválila Sněmovna. Norma umožní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama