Vláda brzy vyhlásí výběrové řízení na šéfa ÚOHS, oznámil Babiš po schůzce se Zemanem

Vláda vyhlásí výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Po dnešním setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet to podle něj může projednat příští pondělí, nebo už ve středu. Současný předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj minulý týden předal Zemanovi rezignaci na svou funkci. Z čela úřadu se rozhodl odstoupit k 1. prosinci.

Andrej Babiš
doporučujeme

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že se vláda bude muset dohodnout, jaký postup pro výběr Rafajova nástupce zvolí. Chce udělat vše pro to, aby post šéfa úřadu nebyl zbytečně dlouho neobsazený. "Probrali jsme tuto záležitost a domluvili jsme se, že vyhlásíme výběrové řízení na tuto pozici. Vláda to může projednat buď v pondělí, nebo už zítra (ve středu)," řekl Babiš.

Média už dříve uváděla, že by Rafajovým nástupcem mohl být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje právě Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes minulý týden uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

Protikorupční organizace Rekonstrukce státu výběrové řízení přivítala, úřad má podle ní šanci posílit svou důvěryhodnost. "Komise složená z expertů by měla posuzovat uchazeče o post předsedy ÚOHS podle jejich odbornosti, manažerských schopností, zkušeností v oboru a především podle jejich vize pro úřad," uvedl analytik organizace Věnek Bonuš. Sama výměna předsedy ale podle něj nestačí, protože ÚOHS trpí systémovými nedostatky. "Proto potřebujeme reformu úřadu, která odstraní nadměrnou koncentraci pravomocí v rukou předsedy, a omezí tak prostor pro korupci." dodal.

Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS v poslední době čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci. V prohlášení zaslaném ČTK Rafaj dále uvedl, že se on a jeho rodina stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích.

"Považuji to za výsledek osobní msty některých zadavatelů, kteří nedokázali přijmout nezávislé rozhodnutí úřadu," uvedl. K rezignaci se podle prohlášení rozhodl proto, aby "nadále neposkytoval záminku pro útoky proti úřadu, a nedopustil tak další snižování jeho autority a zcela nespravedlivé znevažování práce desítek kvalitních odborníků na soutěžní právo, veřejné zakázky, veřejnou podporu i významnou tržní sílu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Zákon o evidenci skutečných majitelů je blíž ke schválení

20.10.2020 21:54 Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování zákon o evidenci skutečných majitelů, který chce…

5000 korun pro důchodce: Jak to vypadá s jednorázovým příspěvkem?

20.10.2020 21:05 Návrh na poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům je ve Sněmovně před…

Poslanci podpořili přijatá opatření proti epidemii koronaviru, vyzvali k…

20.10.2020 19:40 Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama