Vláda má v pondělí schválit nový systém kompenzací, potvrdil Dlouhý

Vláda by měla v pondělí podle Hospodářské komory schválit plošný systém kompenzací postavený na rozdílu mezi náklady a výnosy, nikoliv náhradách na zaměstnance, jak dosud plánovala. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) by mělo přes víkend dotační titul dokončit. Novinářům to dnes řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý, předseda HK
doporučujeme

Nový plošný systém náhrad, který by měl nahradit většinu dosavadních specifických "covidových" programů, kabinet schválil už minulý týden. Podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, v něm měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Profesní organizace ho ale kritizovaly. Nyní se podle Dlouhého MPO vrátilo k původnímu návrhu, který dříve s Hospodářskou komorou připravovalo.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na žádost Dlouhého v pondělí zorganizoval videokonferenci, které se účastnil také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Dohodli jsme se, že se bude připravovat souběžně program, který bude kompenzace počítat z poklesu nákladů, my bychom chtěli z poklesu obratu, ale budiž z poklesu nákladů," řekl Dlouhý. Takové nastavení náhrad vnímá jako nejlepší, které postihne co nejvíce podnikatelů a bude relativně nejspravedlivější.

Havlíček dříve uvedl, že se vedla jednání o náhradách nepokrytých nákladů. Coby překážku uváděl náročnou administrativu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama