Vláda schválila zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu

Česká republika může přijmout půjčku od Evropské komise (EK) na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Rozhodla o tom dnes vláda, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zda si nakonec Česko půjčku vezme, bude záležet na konkrétních podmínkách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vláda ČR
doporučujeme

Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč), tzv. nástroj SURE, na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru 19. května. Půjčky pro země podporující kurzarbeit budou k dispozici, až státy poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude EK program financovat.

"Případná žádost o půjčku se strany ČR bude muset být zvážena až na základě vyhodnocení konkrétních úvěrových podmínek. S ohledem na tematické oblasti, které program SURE podporuje, by podání případné žádosti o úvěr vyžadovalo, kromě zapojení MF, rovněž spolupráci ze strany resortů MPSV a ministerstva zdravotnictví," uvádí materiál.

Půjčky budou poskytovány v eurech a mají být podloženy zárukami od všech členských států EU za 25 miliard eur. V případě ČR by záruka činila 375 milionů eur (zhruba deset miliard korun). Poskytnutí záruk ze strany všech členských států je přitom nutnou podmínkou pro spuštění nástroje. Komise nicméně konstatovala, že riziko použití dodatečných záruk členských států považuje za velmi nízké.

V případě ČR by bylo podle materiálu možné program EU využít na úhradu výdajů vzniklých v programech Antivirus, které konvergenční program ministerstva financí vyčíslil na 54,5 miliardy korun za období od poloviny března do konce května. Peníze by také bylo možné využít na příspěvky OSVČ, které konvergenční program vyčíslil na 31,1 miliardy korun za období od 12. března do 8. června. Ve zdravotnictví jsou pak pro půjčku uznatelná opatření na snížení zdravotních rizik při výkonu zaměstnání, ochranné prostředky, testování, časté čištění nebo dezinfekci. Naopak do půjčky nelze zahrnout obecné výdaje na zdravotní péči.

Řada členských zemí včetně České republiky po březnovém vypuknutí krize způsobené šířením koronaviru sáhla k podpoře kurzarbeitu, což je práce se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy. Má to pomoci udržet práci zejména zaměstnancům ve firmách postižených omezeními souvisejícími s pandemií.

Tzv. program SURE je jednou ze tří částí prvního balíčku záchranných stimulů. Ministři financí unijních zemí už dříve schválili využití záchranného fondu eurozóny ESM. Dále také jednali rovněž o garancích v celkové výši 200 miliard eur, které podle návrhu EK poskytne Evropská investiční banka (EIB).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starosta Řeporyjí Novotný obviněn v další kauze za výzvu k oběšení

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Moskva žalovala u OBSE. Česko prý málo bojuje proti neonacismu

03.07.2020 16:04 Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný…

Majetková přiznání letos neodevzdalo zhruba 3150 veřejných funkcionářů

03.07.2020 14:51 Aktualizováno Majetková přiznání letos ministerstvu spravedlnosti včas neodevzdalo zhruba 3150 veřejných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy