Volební průzkum: ČSSD uspěje jen ve třech krajích, straně zavařil Zimola

Podle stranických průzkumů, které si zadala sociální demokracie, by ČSSD do krajských voleb překročila pětiprocentní hranici v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. V jižních Čechách by mohla získat mezi sedmi a deseti procenty. Kvůli novému hnutí Změna 2020, za nímž stojí bývalý hejtman Jiří Zimola, odchází z jihočeské ČSSD desítky členů. Novinářům to dnes řekli zástupci ČSSD.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Jihočeskou ČSSD povede do krajských voleb hejtmanka Ivana Stráská. Na kandidátce ČSSD je mezi 55 lidmi 18 žen. Jako nezávislá kandiduje ze 13. místa ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Rozpočet na kampaň bude mít jihočeská ČSSD asi dva miliony Kč, podobně jako před minulými volbami. Nyní má 703 členů.

"Podle (našich) průzkumů to vypadá, že sociální demokracie na jihu Čech stejně tak jako na Vysočině a v Pardubickém kraji by neměla být zcela neúspěšná, zisk mezi sedmi a deseti procenty," řekla hejtmanka.

Sociální demokracie komentovala i situaci v Jindřichově Hradci, kde minulý týden zastupitelé odvolali starostu Stanislava Mrvku a radu. Mrvka před pár dny po letech opustil ČSSD, vstoupil do Změny 2020. Uvedl, že za jeho odvoláním jsou členové ČSSD Milan Štěch, Ondřej Veselý a Stráská.

"Pan starosta Mrvka byl zvolen starostou za sociální demokracii, rozhodl se pro Změnu. Měl udělat to, co pan hejtman Bernard, nabídnout svou funkci k dispozici a hradecké zastupitelstvo by rozhodlo, neučinil tak. Pokud si někdo myslí, že pražská ČSSD nebo kdokoliv z krajské sociální demokracie dokáže ovlivnit ty lidi, aby hlasovali proti svému přesvědčení, hodně mě přeceňuje," řekla Stráská. Ze základních organizací sociálních demokratů na Táborsku a Jindřichohradecku podle ní odcházejí do Změny desítky lidí.

Do krajských voleb sestavila ČSSD kandidátku, na níž je mezi 55 lidmi 12 nezávislých, včetně dvou primářů či spisovatele Jana Bauera. V minulých volbách na ní byli dva nezávislí. Na prvních pěti místech kandidátky jsou kromě Stráské i krajský radní Antonín Krák, táborská místostarostka Olga Bastlová, bývalý náměstek českobudějovického primátora Miroslav Joch a jindřichohradecká zastupitelka Petra Blížilová. Je tam 18 žen, kandiduje i ředitelka krajské hygienické stanice Kotrbová.

"Nejlépe člověka poznáte při práci a krizi. A já jsem paní hejtmanku v krizi poznala jako profesionála a nesmírně pracovitého a hlavně spolehlivého člověka. Když přišla nabídka od paní hejtmanky, rozhodla jsem se, že kandidaturu přijmu," řekla Kotrbová. Vstup do ČSSD zatím nezvažuje.

ČSSD na jihu Čech krajské volby v roce 2016 vyhrála, získala 22,55 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 21,8 procenta a 12 mandáty, třetí ODS, která získala 14,55 procenta hlasů a osm mandátů. Kraji vládne koalice ČSSD, PRO jižní Čechy, Jihočeši 2012 a KDU-ČSL.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Senátu Vystrčil nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem

04.08.2020 19:37 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem, ale strojem…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Babiš má nadále rozhodující vliv na Agrofert, píše nejvyšší žalobce

04.08.2020 13:50 Aktualizováno Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále…

Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

04.08.2020 13:38 Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama