Zeman trvá na více vyšetřovacích verzích Vrbětic. Rusům vyčetl zařazení ČR mezi nepřátele

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen o tom, že existuje jen jedna vyšetřovací verze explozí ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vedle zapojení ruských tajných služeb podle něj dlouhodobě existuje i verze o neodborné manipulaci s výbušninami.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

V rozhovoru na Frekvenci 1 dnes navíc odkázal na rozhovor s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), podle které mohly výbuchy sloužit k zakrytí manka v muničním skladu. Premiér Andrej Babiš (ANO) Frekvenci 1 řekl, že si Zemanův postoj neumí vysvětlit.

Babiš koncem dubna uvedl, že v Lánech Zemanovi vysvětloval, že existuje jen jedna vyšetřovací verze poté, co prezident mluvil o dvou. "Nepřesvědčil mě, už proto, že ta stará verze, že šlo o neodbornou manipulaci při vyskladňování, to přece před šesti lety existovalo," řekl Zeman. Zmínil navíc další verzi, s kterou podle něj přišla Benešová. "Nelze zapírat nos mezi očima. Ruskou verzi považuji za vážné podezření, každé podezření se musí nějak vyšetřit," podotkl.

Zástupci vlády včetně Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) v posledních dnech opakovaně trvali na tom, že existuje jediná vyšetřovací verze. Jde o tu, podle které jsou z výbuchů v muničním skladě důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Babiš o záležitosti mluvil i s Benešovou. "Shoda je na tom, že aktuálně je pouze jedna vyšetřovací verze," sdělil poté ČTK.

V reakci na dnešní Zemanovo vystoupení Babiš zopakoval, že věc prezidentovi vysvětlil. Víc verzí podle něj bylo jedině od roku 2014, nyní je jedna, což tvrdí i policejní prezident Jan Švejdar a šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek, dodal. "Neumím si to vysvětlit, proč prezident stále trvá, že je víc verzí," řekl Babiš Frekvenci 1. Jde podle něj asi o nedorozumění.

Zeman dnes řekl, že kauza by se měla především došetřit. "To si samozřejmě myslím, protože na rozdíl od jiných nejsem zastáncem jedné vyšetřovací verze," podotkl. Kvůli dalším možnostem "naléhá", aby policie důkladně a rychle vyšetřovala. "Ať konečně víme, na čem jsme," řekl.

Od Rusů je to hloupost, komentoval Zeman zařazení Česka mezi nepřátele

Zařazení České republiky na ruský seznam zemí, které nepatří k přátelům, je od Ruska škodlivá hloupost. Frekvenci 1 to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Seznam zveřejnilo Rusko v pátek, vedle Česka na něj zařadilo ještě Spojené státy.

"Vždy je špatné býti nepřítelem. Z ruské strany je to hloupost, protože dělat si nepřátele z bývalých přátel je chyba. Když nemůže být přátelství, ať jsou alespoň korektní vztahy," řekl Zeman. Prezident je dlouhodobým zastáncem dobrých českých vztahů s Ruskem.

Rusko ve svém seznamu uvedlo, že obsahuje státy, které "provádějí nepřátelské akce proti Ruské federaci, proti občanům Ruské federace nebo proti ruským právnickým osobám". Dokument zároveň omezuje počet osob, které se nacházejí na území Ruska a s nimiž mohou diplomatická zastoupení, konzulární úřady, státní orgány a instituce uvedených zemí uzavírat pracovní smlouvy. V přiložené tabulce je u Spojených států nula a u ČR číslice 19.

Podle českého ministerstva zahraničí tento krok Moskvy jen dále stupňuje napětí ve vztazích s ČR, ale i s Evropskou unií a jejími spojenci. "Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů," uvedl Černínský palác.

Česko-ruská diplomatická roztržka začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, což Moskva odmítá. Česko a Rusko si kvůli tomu vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama