Začne Česko plnit závazek vůči NATO? Opozice odmítá názor Hamáčka

Část opozice nesouhlasí s názorem místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD), podle kterého by Česká republika v současné situaci neměla zvyšovat výdaje na obranu na dvě procenta HDP, ale udržet je kolem 1,4 procenta HDP. Vyplývá to z odpovědí předsedů stran zastoupených ve Sněmovně na dotaz ČTK. Dvouprocentní výdaje z HDP na obranu slíbili opakovaně čeští ústavní činitelé Severoatlantické alianci.

Hamáček napsal deníku Lidové noviny, že dvě procenta HDP na armádu nejsou v současné české situaci rozumná. "Zvýšení výdajů na obranu na tuto úroveň znamená téměř 60 miliard korun navíc. To je obrovské číslo v situaci, kdy se ČSSD pere doslova o každou miliardu na rodičovský příspěvek, penze, slušné platy hasičů, policistů, sestřiček nebo na školství či dopravu," citoval deník Hamáčka. "Jako cestu vidím zastropování armádního rozpočtu někde kolem 1,4 procenta HDP a udržet ho na této hranici," dodal.

Této hranice chce koalice dosáhnout v roce 2021. Zároveň se ale ČR zavázala, že do roku 2024 bude vydávat na obranu dvě procenta HDP. Odborníci v poslední době varovali před tím, že vzhledem k růstu rozpočtu ministerstva obrany není reálné tento slib splnit.

Babiš dnes ČTK v reakci na Hamáčkovo vyjádření sdělil, že ČR má skvělé vojáky. "Ale chceme mít i moderní armádu s kvalitní technikou. Bohužel se za 30 let naše armáda nestihla zbavit zastaralé ruské techniky," napsal. Připomněl, že v programovém prohlášení koalice slibuje postupné navýšení rozpočtu 1,4 procenta HDP do roku 2021. "Naše vláda má v programovém prohlášení jasný závazek, který hodláme naplnit a doufám, že armáda zvládne rozpočtové prostředky efektivně utratit," poznamenal. Dodal, že jde o obranyschopnost ČR a bezpečnost občanů. "Nemůžeme být černý pasažér, který čeká, že jeho obranu za něj vyřeší spojenci," uvedl.

Poslanec Jan Řehůnek (ANO) na dnešním jednání výboru pro obranu řekl, že Babiš mu v SMS zprávě napsal, že slib dvou procent platí. Premiér nedávno novinářům řekl, že ČR sice výdaje v této výši přislíbila, ale není to vytesáno do kamene.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes novinářům řekl, že jeho postoj se nemění a je potřeba dodržovat závazky, kterým se obrana i nejvyšší ústavní činitelé přihlásili. Zároveň poznamenal, že obrana musí plánovat dlouhodobě a omezení rozpočtu by mohlo znamenat zpoždění nebo zastavení některých modernizačních projektů. Vláda loni na podzim schválila koncepci výstavby armády do roku 2030 (KVAČR), která se zvyšováním rozpočtu počítá.

Názor Hamáčka odmítla ODS, která opakovaně předložila návrh na uzákonění dvouprocentních výdajů. "Smlouvy se mají dodržovat, dohody se mají dodržovat, na tom stojí základní princip každé slušné společnosti," řekla ČTK předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Dodala, že pokud by Hamáček navrhl například 1,8 procenta, tak by se na něj nezlobila, za 1,4 procenta se ale zlobí a udělá vše pro to, aby se tak nestalo. Podle předsedy ODS Petra Fialy by si Babiš a Hamáček měli uvědomit, že bezpečnost není zdarma a podceňování rizika se může vymstít.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš chápe, že armáda má ve své výbavě deficit. "Je ale opravdu těžké v době předražených armádních zakázek hájit navyšování rozpočtu na obranu," napsal ČTK. Vyzval k debatě o efektivitě vynaložených peněz. Dvouprocentní rozpočet v roce 2024 označil za nerealistický a poukázal na to, že armádní koncepce a rozpočtový výhled se už dnes rozcházejí. ČR by se podle něj měla snažit získat peníze z EU na vojenskou mobilitu.

Slib vlády na dvouprocentní růst považuje předseda SPD Tomio Okamura za nesmyslný. Označil ho ale za závazek vlády, jejíž součástí je ČSSD a její předseda Hamáček. "Očekáváme logicky, že pan Hamáček podá demisi a z této vlády odejde, neboť je logické, že nemůže najednou říkat dvě věci - tedy být součástí vlády a zároveň vystupovat proti jejím závazkům," poznamenal. Výdaje na obranu podle SPD musí odpovídat potřebám obrany ČR, dvě procenta považuje při stávající koncepci české armády za příliš vysoké.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Armáda České Republiky NATO

Aktuálně se děje

před 50 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy