Zákaz dotací politickým neziskovkám? Okamurův návrh patrně u vlády narazí

Zákaz státního financování neziskových organizací, jež vyvíjení politickou činnost, u vlády nejspíš narazí. Kabinet ANO a ČSSD by měl podle podkladů pro pondělní schůzi poslat zákonodárcům k poslanecké předloze KSČM záporné stanovisko. Návrh zákona samostatně upravuje poskytování dotací neziskovým organizacím ze státního rozpočtu. Příspěvky by měl stát přidělovat podle něj na základě dotační politiky k zabezpečení "všeobecně prospěšných služeb".

Zákaz dotací politickým neziskovým organizacím by mohl mít podle vládních legislativců při širším výkladu až fatální důsledky. Mohl by se týkat třeba i projektů boje proti korupci nebo zastupování zájmů spotřebitelů, uvedli v předběžném stanovisku kabinetu. "Dotace by tak nemohly být poskytnuty de facto takřka žádné nestátní neziskové organizaci," stojí v dokumentu.

Obecná pravidla poskytování dotací, jak je komunisté navrhují, jsou podle vládních právníků natolik striktní, že by rozdělování příspěvků z rozpočtu prakticky znemožnily. Předloha celkově upravuje postup poskytování dotací od podávání žádostí přes rozhodování o nich a vyúčtování po kontrolu využití peněz, a to včetně termínů. Zákon by také například stanovil, že stát by mohl dotovat jen konkrétní projekty.

Příspěvek by mohl pokrýt nejvýše 70 procent celkových nákladů, přičemž by se započítávalo i spolufinancování z dalších veřejných peněz. Vláda upozorní na to, že některé aktivity by se kvůli tomu nemohly vůbec konat, konkrétně zmíní velké výstavní projekty.

Rozdělování dotací podle předkladatelů návrhu zákona nyní nedostatečně upravují vládní zásady. Úřady je podle nich nedodržují a neziskové organizace mohou čerpat příspěvky na stejný projekt i vícekrát. Navrhovaný zákon by tomu podle autorů zamezil, stejně jako případnému přelévání dotačních peněz mezi jednotlivými neziskovými organizacemi.

"Dotace by měly být poskytovány výhradně těm nestátním neziskovým organizacím, jejichž činnost napomáhá řešení problémů ve veřejném zájmu," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Proti financování "politických neziskovek" často vystupují vedle komunistů poslanci opozičního hnutí SPD Tomia Okamury.

Sankce za prohřešky proti zákonu by ukládal stát podle rozpočtových pravidel. Předloha by ale zavedla i některé další pokuty za porušení některých povinností. Nejvyšší by mohla činit až deset milionů korun. Podle vládní legislativců by mohly být sankce i likvidační.

Předlohu posuzovalo v připomínkovém řízení 14 ministerstev a dalších úřadů. Vláda od nich dostala bez výjimky záporná stanoviska.

O návrhu zákona poslanců KSČM, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerují, budou rozhodovat zákonodárci. Není však jisté, zda dolní komora stihne návrh projednat do konce volebního období.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR Tomio Okamura neziskovky zákony Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy