Zastupitelka přirovnala dnešní situaci v ČR k době okupace 1968, Žáček kritizoval Babiše

K době okupace v roce 1968 přirovnala situaci v dnešním Česku místopředsedkyně spolku Publicum commodum a zastupitelka hlavního města Jaroslava Janderová (ODS). Uvedla to při zahájení akce s názvem Aby sny nezešedly. Koná se dnes na Václavském náměstí v Praze jako připomenutí 52. výročí okupace Československa vojsky Varšavského paktu.

Pieta za srpen roku 1968
doporučujeme

Janderová řekla, že dnes je stejně jako tehdy národ rozdělovaný. Dodala, že mnozí spílají demokracii a vzývají předchozí uspořádání státu. "Ne všichni jsou nadšení z demokracie, protože demokracie znamená především zodpovědnost sám za sebe, za svou rodinu," řekla.

Kritiku nynější politické situace připojil historik a poslanec Pavel Žáček (ODS). O premiéru Andreji Babišovi (ANO) řekl, že "vzrostl z normalizace" a je tím, kdo "svou kariéru postavil na souhlasu s totalitní mocí".

Okupaci státy Varšavské smlouvy v roce 1968 Žáček označil za jeden z největších komunistických zločinů. "Nesmíme zapomenout jedinou oběť. Musíme si připomínat součást naší politické historie," řekl.

Program vzpomínkové akce na Václavském náměstí nabízí koncerty především jazzových a bluesových kapel a hudebníků, hrajících rock, tedy hudební směry, které minulý režim nepodporoval. Hudbu doplňují vzpomínky pamětníků a výklady historiků. K vidění je na místě i výstava dobových fotografií.

Před 52 lety do tehdejší ČSSR vpadla vojska armád Varšavské smlouvy. O rok později na první výročí okupace se konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal sedm mrtvých a mnoho zraněných. Tehdejší masové protesty začaly už 19. srpna, lidé při nich vyjadřovali nespokojenost s politikou nového komunistického vedení.

Občanské sdružení Publicum Commodum, který je spolu s hlavním městem a Prahou 1 pořadatelem akce, se věnuje především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. období let 1938 - 1945 a 1948 - 1989. Sdružení organizuje kulturně-historické programy, přednášky, semináře a vydává publikace k tomuto historickému tématu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 18:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Schillerová: Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen pro příští…

20.09.2020 15:51 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 13:31 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama