Zeman si teď může dělat co chce? Drahoš, Láska a další nešetří kritikou

Poslanecká sněmovna odmítla senátní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Znamená to, že vůbec nedoputuje k Ústavnímu soudu. Senátoři netají své zklamání, někteří dokonce hovoří o destrukci ústavního systému naší země.

Senátní žaloba na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy u Ústavního soudu neskončí. Poslanci podle očekávání souhlas s jejím předložením nedali, proti byli nejen zástupci ANO a ČSSD, ale také KSČM a SPD. Řada poslanců navíc na hlasování vůbec nedorazila.

Pod žalobou byl podepsán například senátor Václav Láska, který ani přes neúspěch nelituje – podle něj to totiž i tak mělo smysl. „Kdyby Senát zůstal pasivní a ke skutkům prezidenta mlčel, staly by se jeho skutky proti Ústavě de facto legitimní součástí ústavních pořádků. Každý prezident, který přijde po Miloši Zemanovi, by je mohl kdykoli zopakovat. S logickým argumentem, že když vám to nevadilo u prezidenta Zemana, proč by vám to mělo vadit u mě. Tím, že Senát žalobu schválil, učinil z kroků prezidenta, které jsou v žalobě uvedené, věc spornou. A zopakuje-li tyto kroky další prezident, bude opakovat sporné kroky a může očekávat, že se proti nim bude někdo bránit. Mělo to smysl a bylo to důležité,“ vysvětluje Láska.

Novou žalobu proti prezidentovi ovšem zkoušet nebude. „Tím, že Sněmovna nedala souhlas s touto žalobou, ztrácí jakýkoli smysl vracet se za tohoto složení Sněmovny k jakýmkoli krokům prezidenta, které již učinil. Sněmovna jasně vyjádřila svoji vůli. Nese za ni svoji odpovědnost a jako senátor ji musím respektovat,“ uznává politik.

Rozhodnutí poslanců vnímá jako prohru, ale nikoli Senátu. „Senát by byl poražený jen pokud by jeho žalobu zamítl Ústavní soud. Senát v roli žalobce je zodpovědný za to, že jeho žaloba bude u soudu úspěšná. Nikoli za to, že Sněmovna nedá s podáním žaloby souhlas. To je odpovědnost Sněmovny. Ale skutečně tu jeden poražený je. A to parlamentní demokracie, která se bez jakéhokoli odporu a za cenu porušování Ústavy i zákonů, nechává přejet prezidentem,“ dodává Láska.

Zklamaný je i jeho kolega ze Senátu Jiří Drahoš. „To je ale překvapení! Poslanci si zahráli hru na ústavní soudce a vzkázali Miloši Zemanovi, že si v tomto státě opravdu může dělat, co chce,“ posteskl si na facebooku někdejší zemanův soupeř ve druhém kole prezidentské volby.

Přidal se i další bývalý prezidentský kandidát. „Odmítám dnešní rozhodnutí poslanců, kteří smetli ze stolu ústavní žalobu na prezidenta. Porušování zákonů má posoudit soud, ne poslanci. Stali se tak spolupachateli destrukce ústavního systému naší země,“ varuje Pavel Fischer.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Senát ČR Václav Láska prezident čr Pavel Fischer Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy