Změna emisního cíle musí být výsledkem odborné debaty, míní Brabec

Zásadní změna cíle snížení emisí skleníkových plynů nesmí být žonglováním s čísly, ale výsledkem široké odborné debaty, která ještě v mnoha oblastech nezačala. Na dotaz ČTK k dnešnímu vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, podle které by Evropská unie měla do roku 2030 snížit emise CO2 o 55 procent proti stavu z roku 1990, to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 procent.

Richard Brabec

"Snížení emisí o 55 procent do roku 2030 vidíme jako velmi ambiciózní cíl, jako příliš velký skok, i vzhledem k tomu, jak řada zemí bojuje i se stávajícím čtyřicetiprocentním cílem. Je navíc jasné, že socio-ekonomické dopady budou výrazně vyšší pro země s vysokým podílem průmyslu na tvorbě hrubého domácího produktu, jakou je i Česká republika," poznamenal Brabec.

"Vždy jsme zdůrazňovali, že k diskusi ohledně navýšení evropského cíle do roku 2030 potřebujeme znát dopady na úrovni jednotlivých členských států, a to včetně dopadů na jednotlivé sektory. Ty však Evropská komise podle aktuálních informací zveřejní až v průběhu října 2020. Takto zásadní změna cíle, která dopadne na všechny části hospodářství, prostě nesmí být žonglováním s čísly, ale výsledkem široké odborné debaty, a ta ještě v mnoha oblastech ani nezačala," dodal.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je pro Česko snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 nereálné. Bude to podle něj možné, ale později, pokud si země má zachovat energetickou soběstačnost, nezničit v dalších letech průmysl a pracovat s reálnými čísly v čisté mobilitě, sdělil ČTK. Také podle něj by Evropská komise měla cíle nejprve projednat s členskými státy a teprve poté stanovovat závěry.

Klimatická koalice považuje cíl za nízký, ale přijatelný. Ideální by podle ní bylo navýšení na 65 procent. Za ambiciózní záměr považují možnost poslanci ze sněmovního výboru pro životní prostředí, které ČTK oslovila. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) to ale pokládá za "šílenství". Podle analytiků oslovených ČTK opatření může zatížit řadu ekonomik EU, včetně české. Proto bude pro jeho splnění nutná změna struktury ekonomiky.

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Související:

Právě se děje