Změna emisního cíle musí být výsledkem odborné debaty, míní Brabec

Zásadní změna cíle snížení emisí skleníkových plynů nesmí být žonglováním s čísly, ale výsledkem široké odborné debaty, která ještě v mnoha oblastech nezačala. Na dotaz ČTK k dnešnímu vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, podle které by Evropská unie měla do roku 2030 snížit emise CO2 o 55 procent proti stavu z roku 1990, to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 procent.

Richard Brabec
doporučujeme

"Snížení emisí o 55 procent do roku 2030 vidíme jako velmi ambiciózní cíl, jako příliš velký skok, i vzhledem k tomu, jak řada zemí bojuje i se stávajícím čtyřicetiprocentním cílem. Je navíc jasné, že socio-ekonomické dopady budou výrazně vyšší pro země s vysokým podílem průmyslu na tvorbě hrubého domácího produktu, jakou je i Česká republika," poznamenal Brabec.

"Vždy jsme zdůrazňovali, že k diskusi ohledně navýšení evropského cíle do roku 2030 potřebujeme znát dopady na úrovni jednotlivých členských států, a to včetně dopadů na jednotlivé sektory. Ty však Evropská komise podle aktuálních informací zveřejní až v průběhu října 2020. Takto zásadní změna cíle, která dopadne na všechny části hospodářství, prostě nesmí být žonglováním s čísly, ale výsledkem široké odborné debaty, a ta ještě v mnoha oblastech ani nezačala," dodal.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je pro Česko snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 nereálné. Bude to podle něj možné, ale později, pokud si země má zachovat energetickou soběstačnost, nezničit v dalších letech průmysl a pracovat s reálnými čísly v čisté mobilitě, sdělil ČTK. Také podle něj by Evropská komise měla cíle nejprve projednat s členskými státy a teprve poté stanovovat závěry.

Klimatická koalice považuje cíl za nízký, ale přijatelný. Ideální by podle ní bylo navýšení na 65 procent. Za ambiciózní záměr považují možnost poslanci ze sněmovního výboru pro životní prostředí, které ČTK oslovila. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) to ale pokládá za "šílenství". Podle analytiků oslovených ČTK opatření může zatížit řadu ekonomik EU, včetně české. Proto bude pro jeho splnění nutná změna struktury ekonomiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nevyloučil opětovný nouzový stav

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu…

Vystrčil žádal o koordinaci ústavních činitelů k Bělorusku

18.09.2020 20:26 Kancléř prezidenta Vratislav Mynář obvinil předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), že v době…

Babiš se podle opozice pro svolání krizového štábu rozhodl pozdě

18.09.2020 20:01 Aktualizováno Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl…

Petříček: Partneři z EU mají podporu ČR ve sporu s Tureckem

18.09.2020 19:43 Česko vyjadřuje podporu partnerům z Evropské unie ve sporu Řecka a Turecka o průzkum možných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama