Seniorů v Česku dál přibývá, loni byl nárůst jejich počtu nejpomalejší za deset let

V Česku loni přibylo seniorů nejpomaleji za poslední dekádu. Počet lidí ve věku 65 let a více se meziročně zvýšil o necelých 11.000, tedy o půl procenta na 2,17 milionu. Vliv na to měla také epidemie koronaviru. Podíl seniorů v populaci stoupl o půl procentního bodu na 20,6 procenta. Ve svém rodišti žili čtyři z deseti seniorů, což je nejméně mezi věkovými skupinami. V aktuálním vydání publikace o seniorech to uvedl Český statistický úřad.

Počet lidí ve věku 65 let a více se podle statistiků v Česku nepřetržitě zvyšuje od poloviny 80. let minulého století a nárůst výrazně zrychlil na konci prvního desetiletí tohoto století, kdy přes hranici 65 let věku začaly přecházet silné ročníky ze 40. let. "V posledních dvou letech byl dosavadní růst počtu seniorů zpomalen nejen nástupem méně početných ročníků překračujících hranici 65 let, ale také v důsledku zhoršených úmrtnostních podmínek v době pandemie covidu-19," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Podobně jako počet seniorů se od poloviny 80. let v podstatě nepřetržitě zvyšuje také podíl lidí ve věku 65 let a více v populaci. Na počátku nynějšího století činil 13,9 procenta, začátkem roku 2011 vzrostl na 15,6 procenta a ke konci loňska se dostal na zmíněných 20,6 procenta.

Nová publikace už využívá údaje z loňského sčítání lidu, obsahuje proto čísla o tom, kolik lidí nadále žije ve stejné obci, kde se narodili. S rostoucím věkem se podle ČSÚ zastoupení rodáků snižuje. "V celé populaci byl podíl rodáků zhruba poloviční, mezi seniory ve věku 65 a více let však bylo rodáků jen zhruba 39 procent," poukázal Jakub Vachuška z oddělení metodiky analýz a diseminace sčítání ČSÚ. V jiném kraji než v době narození žila v době sčítání téměř čtvrtina seniorů, v celé populaci byl tento podíl zhruba 17 procent.

"Ke konci roku 2021 žilo bezmála 55.000 seniorů v domovech pro seniory nebo jiném zařízení sociálních služeb, což odpovídá necelým třem procentům všech obyvatel republiky v důchodovém věku," uvedla Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Během loňska v Česku přibylo domovů pro seniory o dva na 526, počet lůžek se však snížil o 623 na zhruba 35.800, oznámil také ČSÚ.

Publikace Senioři v ČR v datech - 2022 nabízí také informace o příjmech a výdajích domácností seniorů a jejich ohrožení chudobou. Obsahuje data o seniorech na trhu práce, jako obětech trestných činů a také o tom, jak senioři využívají informační a komunikační technologie.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy