České VŠ připraví stipendijní programy pro běloruské zájemce o studium

České vysoké školy se pokusí navrhnout relevantní stipendijní programy pro běloruské zájemce o studium v České republice. V souvislosti s protesty, které se v Bělorusku odehrávají po nedávných prezidentských volbách, to dnes v tiskové zprávě uvedl předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička.

Vysoké školy
doporučujeme

ČKR v prohlášení uvedla, že poslední události v Bělorusku sleduje s velkým znepokojením. "Dochází k perzekuci běloruských občanů usilujících o svobodu a demokracii. Toto neblahé dění postihuje k naší velké lítosti i akademické pracovníky a studenty vysokých škol," stojí v dokumentu.

Rektoři chtějí vytvořit relevantní stipendijní programy pro běloruské zájemce jako projev solidarity. "Konkrétní podoba a rozsah programů budou zveřejněny co nejdříve, v nejbližších týdnech," dodala ČKR.

Česko se podle rektorů musí spolu s ostatními státy Evropské unie zasadit o to, aby se Bělorusko neocitlo v situaci Československa roku 1968, ale mohlo se vydat cestou svobody. O situaci v zemi budou ve středu jednat nejvyšší představitelé členských států EU.

Stávající běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i vlády mnoha zemí ale považují výsledky za zmanipulované, v Bělorusku pokračují masivní protesty. Ministři zahraničí zemí EU se v pátek shodli na sankcích na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Prymula: Uzavření prvního stupně ZŠ nepřichází v úvahu

23.09.2020 15:46 Uzavření prvního stupně základních škol nepřichází příliš v úvahu, další stupně jsou věcí jednání.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama