MŠMT podpoří studium Bělorusů v Česku, některé univerzity nabízejí i vlastní stipendia

Ministerstvo školství podpoří studium Bělorusů na vysokých školách v ČR. Reaguje tak na protesty, které se v Bělorusku odehrávají proti autoritářské vládě prezidenta Alexandra Lukašenka. Na jednoho běloruského studenta poskytne úřad vysoké škole pro tento akademický rok až 150.000 korun.

ministerstvo školství
doporučujeme

Peníze půjdou jak na nově přijaté studenty ke studiu v Česku, tak i na posluchače přijíždějící na krátkodobé studijní pobyty. Ministerstvo školství to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

"O poskytování této podpory jsme rozhodli v úzké návaznosti na současnou situaci v Bělorusku. Podpora je určena například pro studenty obávající se pokračovat ve studiu v Bělorusku za současné situace nebo studenty, jimž bylo studium na vysoké škole v Bělorusku znemožněno," uvedl náměstek pro vysoké školy, vědu a výzkum Pavel Doleček. O tom, zda uchazeči z řad běloruských studentů spadají do této kategorie, rozhodne podle ministerstva sama vysoká škola, například na základě motivačních dopisů a pohovorů s uchazeči.

Finance může vysoká škola využít kromě samotného zajištění studia například na pokrytí stipendia či dalších služeb souvisejících se studiem, uvedl úřad v tiskové zprávě. U krátkodobých studijních pobytů podle ní bude finanční podpora činit 15.000 korun měsíčně.

Svou podporu pro běloruské zájemce o studium v ČR již dříve vyjádřili i samotní zástupci vysokých škol. Některé školy pro studenty a vědce z Běloruska otevřely stipendijní programy. Například Masarykova univerzita nabízí pobytové stipendium pro 20 studentů ve výši 10.000 až 20.000 korun měsíčně. Olomoucká Univerzita Palackého nabídla vybraným studentům a akademikům z Běloruska mimořádná stipendia na studijní či badatelskou stáž ve výši téměř 900.000 korun.

Podle statistik ministerstva školství bylo ve studijních programech českých vysokých škol v minulém akademickém roce evidováno 817 běloruských občanů. Z nich 29 bylo zapsáno v cizojazyčných programech, které se platí, a zbytek studoval v češtině, teda zadarmo. Vysokoškolských studentů bylo celkem 288.915, cizinců 46.429.

Stávající běloruský prezident Lukašenko podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i vlády mnoha zemí ale považují výsledky za zmanipulované, v Bělorusku pokračují masivní protesty. Ministři zahraničí zemí EU se shodli na sankcích na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud vyčinil pražským hygienikům. Zrušil zákaz osobní přítomnosti…

20.10.2020 16:16 Aktualizováno Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo…

Máme příležitost vzdělávací sytém zlepšit, hledejme jiný způsob hodnocení…

20.10.2020 14:53 ROZHOVOR - Současná epidemie nemoci covid-19 může být příležitostí pro zlepšení vzdělávacího…

Žáci prvních stupňů odjedou na školy v přírodě? Kolem návrhu je řada…

20.10.2020 14:02 Asociace dětské rekreace ani ministerstvo školství (MŠMT) neznají detaily návrhu, podle kterého by…

Výuka se má změnit, vláda schválila vzdělávací strategii

19.10.2020 18:59 Výuka ve školách by se měla víc zaměřit na získávání dovedností a vědomostí pro život v 21. století…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama