Plaga bude chtít miliardu navíc, peníze půjdou na neinvestiční výdaje škol

Ministr školství Robert Plaga (ANO) bude chtít pro příští rok navýšit prostředky z rozpočtu na neinvestiční vybavení škol o miliardu. Školy by peníze mohly použít na školení či pomůcky, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Lukáše Bartoně (Piráti) jsou však peníze třeba ještě v tomto roce. Zhruba 15 procent žáků se totiž nemohla v době koronakrize kvůli nedostatečnému technickému vybavení účastnit on-line výuky.

Robert Plaga
doporučujeme

"Já počítám s navýšením na ostatní neinvestiční výdaje pro školy, které deset let hanebně stagnují, o miliardu korun," prohlásil Plaga. Potřebu přidat peníze školám peníze avizoval již dříve. Možná potřeba distančního vzdělávání kvůli epidemii je podle něj jen dalším argumentem ve prospěch navýšení prostředků na školení, pomůcky a další věci.

Podle Bartoně však nejsou požadavky ministra školství dostatečné. "Pokud se bavíme o té miliardě, tak to je absolutní minimum ještě teď do podzimu. Pokud se bavíme o systémovém řešení, to bude daleko dražší," uvedl.

Školy totiž podle poslance nemají peníze na to, aby zabezpečily on-line výuku v případné druhé vlně epidemie i žákům, kteří jí v době koronavirové krize nemohli kvůli nedostatečnému technickému vybavení absolvovat. Piráti tvrdí, že z distančního vzdělávání bylo vyloučeno 174.000 dětí. Prostředky na pomoc těmto dětem stát podle Bartoně má. Můžou se použít nevyčerpané příspěvky na dopravu pro studenty a důchodce.

"Pokud se vláda dohodne na navýšení prostředků pro obce v rámci kompenzací v této výši, tak já to jedině podpořím," reagoval Plaga s tím, že by ale peníze musely jít do škol. "Je to požadavek, který je naprosto legitimní a užitečný," uvedl. Nedostatek počítačů v rodinách žáků však podle něj nemůže řešit ministerstvo školství, ale zřizovatelé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Financování nepedagogů v SŠ s praktickou výukou se má změnit, MŠMT…

11.07.2020 09:23 Ministerstvo školství chce vytvořit nový systém placení nepedagogů ve středních školách, kde se…

Ostravský primátor: Za nezískání akreditace si může univerzita sama

09.07.2020 17:26 Za nezískání akreditace pro obor Všeobecné lékařství na ostravské Lékařské fakultě může podle…

V maturitních oborech je víc míst než zájemců, plyne ze statistik

05.07.2020 09:13 Nabídka míst v maturitních oborech stále výrazně převyšuje počet zájemců o studium střední školy, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy