Poslanci chtějí, aby studenti měli o podobě maturit jasno. Svolá Plaga kulatý stůl?

Nejistotu, zda gymnazisté budou povinně maturovat z matematiky už na jaře příštího roku, chce ukončit většina poslanců. V názoru, zda podpořit návrh ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na zrušení plánu povinných maturit z tohoto předmětu, se ale liší. V prvním čtení se předlohou budou zabývat dnes. Expert na školství hnutí STAN poslanec Petr Gazdík chce vyzvat Plagu, aby uspořádal kulatý stůl, který povede k dohodě na podobě maturit v příštích deseti letech. Bez takové dohody Starostové návrh nepodpoří.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zrušení povinné maturity z matematiky navrhla vláda i opoziční Piráti. Osud předloh ale není jistý, protože nemají jednoznačnou podporu ani v řadách provládních poslanců. Vládní návrh navíc předpokládá omezení státní maturity jen na didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z jazyků by se měly přesunout zpět do škol.

Plaga doufá, že dnes poslanci zákon v prvním čtení schválí. Byl by rád, kdyby někdo z poslanců navrhl rychlejší projednání zákona.

Piráti podle poslance Lukáše Bartoně podporují oba návrhy, tedy svůj i vládní. Novinářům řekl, že se vládní návrh nechal inspirovat a řeší podobnou věc, tedy zda mají mít maturanti povinnou matematiku i cizí jazyk. Strana chce podle něj svobodnou volbu mezi oběma předměty.

Plagův návrh kritizuje jeho předchůdkyně z ČSSD Kateřina Valachová, dnes ještě s ministrem chce jednat o možných úpravách ve školském výboru.

ODS podle poslankyně Jany Černochové podpoří projednání novely, aby prošla do druhého čtení. Občanští demokraté se dohodli, že poslanci budou mít v tomto případě volné hlasování.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizovala, že studenti stále nevědí, zda se jich povinná maturita bude týkat. Aby se nejistota neprodlužovala, budou poslanci TOP 09 hlasovat pro projití novely do debaty ve výborech. Maturita z matematiky by podle nich neměla být povinná, protože přetrvávají nedostatky v její výuce.

Gazdík Plagu vyzve, aby co nejrychleji sezval kulatý stůl sněmovních stran. "Tam bychom se snažili najít řešení a zavázat se, jak budou vypadat maturity v příštích deseti letech. Za to jsme připraveni podpořit konec povinné maturity z matematiky," řekl. Urychleně otevřít debatu o výuce matematiky chce také Jiří Mihola z KDU-ČSL. "Jsme pro odklad povinné maturity. Přijde mi velmi neseriózní, aby student rok předtím, než by měla být, aby nevěděl, na čem je," uvedl.

Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle poslankyně Terezy Hyťhové zváží podporu vládního návrhu zákona, pokud je Plaga ujistí, že absence maturitní zkoušky z matematiky nepovede k poklesu kvality českého školství. Novelu Pirátů SPD odmítá.

Pro zachování povinnosti maturovat z matematiky budou hlasovat poslanci hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová Zahradníková. Podle nich významná část pedagogů a průmyslových svazů považuje upozaďování matematiky za chybu.

Dosud platná norma počítá se zavedením povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka i matematiky, na gymnáziích a lyceích od jara 2021. O rok později má povinnost začít platit pro většinu ostatních maturitních oborů. V současnosti dělají všichni maturanti státní zkoušku z češtiny a vedle ní si většina vybírá cizí jazyk.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama