Přijímačky na VŠ? V zákoně je nutné zkrátit lhůtu pro vyhlášení termínu, říká rektor

Termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy zatím kvůli situaci kolem koronaviru nejsou jisté. Některé vysoké školy již avizovaly, že je posunou, jiné zatím vyčkávají na další vývoj. Zástupci vysokých škol nyní jednají s ministerstvem školství o úpravách v zákoně, které by jim bezproblémové změny v termínech zkoušek měly umožnit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

V současnosti musí školy podle vysokoškolského zákona zveřejnit termíny zkoušek nejméně čtyři měsíce před jejich konáním. Lhůta by se měla zkrátit. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů (ČKR) a rektor České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička.

"My v tuto chvíli na rozdíl od toho, že zbytek semestru už se doučí v bezkontaktním režimu, tak pokud jde o přijímačky, ale i státnice, tak neumíme ještě přesně stanovit termín," uvedl rektor.

"Problém je, a to řešíme s ministerstvem, zákonná překážka, kdy my jsme povinni vyhlásit termín přijímacích zkoušek několik měsíců předem," řekl. Podle zákona to má být v nejméně čtyřměsíčním předstihu. Rektoři chtějí toto ustanovení změnit tak, aby mohli vyhlásit zkoušky v kratší lhůtě. Podle Skleničky by měl být návrh hotov v řádu dnů.

Vysoké školy podle rektora při rozhodování o přijímacích zkouškách limituje mimo jiné stále nejasný termín maturit, ale také třeba zákaz shromažďování. Podle návrhu ministerstva školství, o kterém by nyní měla jednat Sněmovna, by se maturity mohly konat 21 dnů po znovuotevření škol, nebo je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy.

Podle Skleničky je v některých vysokých školách či fakultách výsledek maturitní zkoušky jedním z hlavních kritérií při přijímání. Tyto školy proto podle něj mají i výhrady k možnosti, že by po 1. červnu maturanti zkoušky neskládali. "Myslím, že v zásadě by to problém být nemusel, ale pro některé obory či fakulty to určitý problém být může," řekl.

Podle něj se přijímací zkoušky na vysoké školy nemohou dělat online. Budou se tak moci konat, až se v Česku uvolní současný karanténní režim a bude po maturitách, řekl. "Myslím si, že se to trochu protáhne dál, ale je důležité, abychom se nenabourali do nového akademického roku. Abychom to zvládli maximálně během prázdnin," uvedl.

Změny v termínech přijímacího řízení už ohlásila například Masarykova univerzita v Brně. Odložení části z nich už oznámila také Univerzita Karlova.

Úpravy v zákoně by se podle Skleničky měly týkat kromě jiného třeba i způsobu jednání akademických senátů. Jejich zasedání totiž mají být nyní ze zákona veřejná, takže nejdou nahradit neveřejnými videokonferencemi. Vysoké školy jednají s ministerstvem také o odpouštění poplatků za nadstandardně dlouhé studium. Rektoři sice mají pravomoc je ve výjimečných případech prominout, podle nich by to ale za současné situace měl zákon ošetřovat plošně.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začínají zápisy do prvních tříd, letos bez přítomnosti dětí

01.04.2020 04:33 Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů…

Přijímací zkoušky na VŠ by mohly být 15 dnů po otevření škol

30.03.2020 15:42 Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol…

Školy učí žáky přes internet. Koronavirus navždy změní školství v Česku

28.03.2020 11:57 Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku,…

Maturity a přijímací zkoušky na SŠ by mohly být v červnu. Zeman stvrdil…

26.03.2020 16:08 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které byly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy