Proč bude ve středu stávka učitelů? Ministr a odbory se neshodnou na tarifech

Spor mezi školskými odbory a ministrem školství Robertem Plagou (ANO) vznikl kvůli rozdílným výpočtům peněz, které by byly potřeba na navýšení učitelských tarifů. Podle dohody obou stran by na ně měly jít tři čtvrtiny z 11 miliard korun, o které se má příští rok zvýšit rozpočet na platy učitelů. Zbylá čtvrtina peněz by se měla použít na odměny a příplatky. Zatímco ale podle ministra stačí tři čtvrtiny z jedenáctimiliardové částky na růst tarifů učitelů o osm procent, podle odborů by se takto tarify mohly zvednout zhruba o deset procent. Školské odbory kvůli tomu vyhlásily na středu stávku.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

Vláda počítá s růstem rozpočtu na platy učitelů v příštím roce o deset procent, tedy o 11 miliard korun. Plaga s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podle odborů na jednání 25. října slíbili, že tři čtvrtiny z této částky - tedy 8,3 miliardy korun - půjdou do základů platů. Na nadtarify by tak zbylo 2,8 miliardy korun. Premiér s ministrem následně oznámili, že se tarify učitelů zvednou o osm procent. Podle odborů to ale odpovídá 63 procentům celkové částky, nikoli slibovaným 75 procentům.

Odbory požadují růst tarifů o deset procent. Podle nich by to stálo 8,7 miliardy korun, což by bylo 78 procent jedenáctimiliardové částky. Pokud by se učitelské tarify zvedly o devět procent, přišlo by to stát na 7,8 miliardy korun. To by bylo 71 procent z celkové sumy 11 miliard na navýšení. Plaga s tím ale nesouhlasí. Podle něj odboráři používají při výpočtech špatné počty učitelů a na požadovaný růst tarifů by bylo třeba víc peněz. Jeho výpočty dnes podpořil předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiří Zajíček. Ministerstvo podle něj počítá s tím, že učitelů v nadcházejícím období přibude.

Podle odborářů je chybou ministra, že nevyjednal na růst platů učitelů větší částku. Předseda školských odborů František Dobšík dnes připomněl, že jim politici slibovali patnáctiprocentní navýšení, které by vyšlo na 15,2 miliardy korun. Nakonec Plaga vyjednal nárůst rozpočtu na platy o 11,1 miliardy. Odboráři doufají v to, že se ještě podaří tuto sumu navýšit při schvalování rozpočtu ve Sněmovně.

Odbory dlouhodobě usilují o navýšení učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. V letošním prvním čtvrtletí učitelé brali v průměru 36.224 korun, tedy kolem 112 procent průměrné mzdy, která činila 32.466 korun. Odboráři poukazují na to, že platy rostou i v jiných částech veřejné správy a příjmy učitelů se od průměru vzdalují jen pomalu.

Růst tarifů o osm procent představuje přidání od 1084 do 3534 korun podle délky praxe a kvalifikace. Učitelé základních a středních škol by si měli polepšit od 2290 do 2986 korun. Při desetiprocentním přidání podle požadavku odborů by to bylo od 2863 do 3733 korun. Platy ostatních zaměstnanců ve veřejné správě se příští rok mají zvednout plošně o 1500 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další peníze pro školy? Babiš je výzvou zaskočen,prý v tom má prsty…

15.11.2019 15:55 Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) odmítá výzvu odborů a zaměstnavatelů k dodatečnému navýšení…

Rozruch na Karlově univerzitě: Studenti dál okupují Karolinum. Padne…

14.11.2019 16:14 Aktualizováno Asi 20 studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu…

Číňané mají na Karlově univerzitě utrum. Rektor ukončil činnost…

13.11.2019 14:36 Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ukončil ke dnešnímu dni činnost Česko-čínského centra UK (ČČC)…

Stávka zabrala? K odborům se přidali podnikatelé, chtějí víc peněz na…

07.11.2019 17:14 Odbory a zaměstnavatelé vyzvali dnes vládu a poslance, aby ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama