Proč bude ve středu stávka učitelů? Ministr a odbory se neshodnou na tarifech

Spor mezi školskými odbory a ministrem školství Robertem Plagou (ANO) vznikl kvůli rozdílným výpočtům peněz, které by byly potřeba na navýšení učitelských tarifů. Podle dohody obou stran by na ně měly jít tři čtvrtiny z 11 miliard korun, o které se má příští rok zvýšit rozpočet na platy učitelů. Zbylá čtvrtina peněz by se měla použít na odměny a příplatky. Zatímco ale podle ministra stačí tři čtvrtiny z jedenáctimiliardové částky na růst tarifů učitelů o osm procent, podle odborů by se takto tarify mohly zvednout zhruba o deset procent. Školské odbory kvůli tomu vyhlásily na středu stávku.

Robert Plaga
doporučujeme

Vláda počítá s růstem rozpočtu na platy učitelů v příštím roce o deset procent, tedy o 11 miliard korun. Plaga s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podle odborů na jednání 25. října slíbili, že tři čtvrtiny z této částky - tedy 8,3 miliardy korun - půjdou do základů platů. Na nadtarify by tak zbylo 2,8 miliardy korun. Premiér s ministrem následně oznámili, že se tarify učitelů zvednou o osm procent. Podle odborů to ale odpovídá 63 procentům celkové částky, nikoli slibovaným 75 procentům.

Odbory požadují růst tarifů o deset procent. Podle nich by to stálo 8,7 miliardy korun, což by bylo 78 procent jedenáctimiliardové částky. Pokud by se učitelské tarify zvedly o devět procent, přišlo by to stát na 7,8 miliardy korun. To by bylo 71 procent z celkové sumy 11 miliard na navýšení. Plaga s tím ale nesouhlasí. Podle něj odboráři používají při výpočtech špatné počty učitelů a na požadovaný růst tarifů by bylo třeba víc peněz. Jeho výpočty dnes podpořil předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiří Zajíček. Ministerstvo podle něj počítá s tím, že učitelů v nadcházejícím období přibude.

Podle odborářů je chybou ministra, že nevyjednal na růst platů učitelů větší částku. Předseda školských odborů František Dobšík dnes připomněl, že jim politici slibovali patnáctiprocentní navýšení, které by vyšlo na 15,2 miliardy korun. Nakonec Plaga vyjednal nárůst rozpočtu na platy o 11,1 miliardy. Odboráři doufají v to, že se ještě podaří tuto sumu navýšit při schvalování rozpočtu ve Sněmovně.

Odbory dlouhodobě usilují o navýšení učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. V letošním prvním čtvrtletí učitelé brali v průměru 36.224 korun, tedy kolem 112 procent průměrné mzdy, která činila 32.466 korun. Odboráři poukazují na to, že platy rostou i v jiných částech veřejné správy a příjmy učitelů se od průměru vzdalují jen pomalu.

Růst tarifů o osm procent představuje přidání od 1084 do 3534 korun podle délky praxe a kvalifikace. Učitelé základních a středních škol by si měli polepšit od 2290 do 2986 korun. Při desetiprocentním přidání podle požadavku odborů by to bylo od 2863 do 3733 korun. Platy ostatních zaměstnanců ve veřejné správě se příští rok mají zvednout plošně o 1500 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejistý výhled otevření škol ovlivňuje výuku na dálku, propast ve…

26.10.2020 14:54 Nejistota kolem termínu znovuotevření škol zavřených kvůli epidemii covidu-19 je podle zástupců…

Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

23.10.2020 15:00 Aktualizováno Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro…

Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

22.10.2020 18:43 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před…

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama