Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

S úlevou i s obavami přivítali dnes ráno učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově po více než půl roce své starší školáky. Specifická škola, kterou navštěvují romské děti, se musela kvůli chybějícímu technickému zázemí dětí obejít bez on-line výuky. Výuka na dálku vyčerpala nejen pedagogy, ale i žáky, podle pedagogů se to u mnohých projevilo na plnění úkolů. Škola bude nyní muset veškeré školní návyky u dětí obnovit. Samotní školáci však ráno přicházeli do školy s nadšením. Učení ve škole bude určitě lepší, řekly dnes ČTK žákyně sedmé třídy.

Eurozpravy.cz

"Na jedné straně se těšíme, na druhé straně mám obavu, že budeme muset děti dávat znovu dohromady. U nás to nebude o jednom nebo dvou adaptačních dnech, ale bude jich podstatně více. Pokud budou pokračovat rotace, nejhorší je na tom to, že po týdnu ve škole zas budou doma a budeme se vším začínat od začátku. Bude to začarovaný kruh," řekla ČTK ředitelka školy Ilona Bočinská.

Škola na rozdíl od ostatních nebyla s dětmi v kontaktu prostřednictvím on-line výuky. Řada dětí totiž žije na ubytovnách, a nemají tak technické zázemí podobně jako jejich vrstevníci. Místo on-line hodin u počítačů si tak žáci učivo vyzvedávali každý týden v papírové podobě ve škole. Podle ředitelky nechybějí ani případy, kdy některé děti neviděli pedagogové i několik měsíců. Po návratu do školy s nimi teď musejí učitelé veškeré návyky obnovit. "Dříve se dodržovala nějaké pravidla, návyky, vstávání, chození včas do školy. To vše padlo. Ani nevíme, co nás čeká, uvidíme," doplnila ředitelka.

Podle učitelky 2. stupně Kristýny Kubíkové pocítili pedagogové u žáků zlepšení na začátku druhého pololetí, nejspíš si chtěli zlepšit známky, které měli na vysvědčení. "Ale během dubna začali žáci zase odevzdávat úkoly, které nebyly vypracované vůbec nebo jen zčásti," řekla ČTK Kristýna Kubíková . "Návrat do školy je u našich žáků potřeba, protože někteří podle mě ani neví, co se v jednotlivých předmětech právě probírá. Neplatí to však pro všechny, někteří žáci zvládají učivo sami podle zadání, jiní chodí na individuální konzultace," doplnila.

Podle ředitelky teď budou hlavně procvičovat a opakovat. "Určitě nebudeme zkoušet a psát prověrky. V naší škole je důležitější pracovat na vztazích a najet do správného režimu," podotkla Bočinská. "Učivo, které mělo být tento rok probráno, určitě nedoženeme a bude přesunuto do dalšího školního roku," doplnila učitelka Kubíková.

V Olomouckém kraji se děti z druhých stupňů vrátily do základních škol v rotacích až dnes, dosud byla výuka kvůli koronavirovým opatřením umožněna pouze jejich spolužákům z prvních stupňů.

Témata: EZ

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje