Školy by se měly být otevřít až v září, myslí si náměstkyně plzeňského hejtmana

Školy všech stupňů, které jsou kvůli šíření koronaviru měsíc zavřené, by se měly znovu otevřít až od září. Do prázdnin by měly být přístupné už jen pro žáky, kteří vystupují ze vzdělávacího systému anebo končí na nižším stupni a snaží se o přijetí na vyšší. Jde o to primárně zajistit bezpečnost dětí, pro ten klid by se měla dálková výuka nechat až do konce června, řekla dnes ČTK náměstkyně plzeňského hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se mohly školy otevřít už ve druhé polovině května.

"Řada odborníků před tím varuje a já patřím mezi ně. Přikláněla bych se k tomu, aby se už (do konce školního roku) vůbec neotvíraly s výjimkou posledních ročníků, které se potřebují připravit na maturitu, závěrečné nebo přijímací zkoušky," řekla. V těchto ročnících by měla fungovat nějaká omezená forma provozu, například konzultace, aby si žáci a studenti mohli učivo zkompletovat. "Rozhodně bych už školy neotevírala plošně pro všechny," řekla. Náměstkyni podporuje i petice odborníků.

Důvodem je podle Bartošové fakt, že stále roste počet nakažených lidí a mezi rodiči panuje velký strach z infekce a pořád by hledali omluvy pro děti. "A valný smysl by to nemělo. Navíc v červnu už se toho stejně moc nenaučí, ty děti jsou z horka unavené," řekla. Podle ní by bylo pro děti obtížné být v rouškách ve 30 stupních, protože školy nejsou klimatizované. Musela by se tam dodržovat přísná hygienická opatření včetně zákazu kontaktu mezi dětmi. To je velmi těžké uhlídat, nejsou na to prostory. Nelze zajistit dvoumetrový odstup, protože by se tam děti nevešly.

Dobře by se daly zvládnout maturity, protože by bylo více "volných" učitelů a bylo by možné rozmístit děti do více tříd. Také vysoké školy deklarovaly, že by posunuly termíny přijímacích zkoušek i zahájení výuky.

Pedagogové už se podle Bartošové naučili dělat on-line výuku. Vše už si podle ní "sedlo" i v základních školách. Distanční výuku učitelé zvládají rozdílně. "Ale zase si uvědomili, v čem se potřebují dovzdělat. A tohle je jasný apel na to, že na digitalizaci vzdělávání, která je nastavená i v dlouhodobém záměru republiky i kraje, se musí připravit a musí se sebevzdělávat. A pokud je ta krize k tomu dohnala, tak je to pro tu kvalitu jenom dobře," dodala. Zjistili, že za menší čas udělají efektivnější a přitažlivější výuku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy získaly z dotací 60 tisíc počítačů, mohou je půjčit žákům

30.05.2020 15:33 Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60.000 notebooků a…

Maturity odstartují v pondělí, budou je provázet zvýšená hygienická…

30.05.2020 12:02 Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních…

Na internetu kolují falešné maturitní testy, MŠMT podá trestní oznámení

29.05.2020 14:16 Ministerstvo školství podá trestní oznámení kvůli prodeji údajně ověřených testů státních maturit,…

Covid-19 v brněnské školce. Dítě mělo pozitivní test, celá třída jde do…

29.05.2020 13:52 Pozitivně testováno na covid-19 bylo jedno dítě z Mateřské školy Duha v městské části Brno-Bystrc.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy