Studenti v pyžamech vyrazili ke Sněmovně. Vyzvali k řešení situace ve školství

K hledání alternativ pro prezenční výuku a obnovení volnočasových aktivit vyzvali dnes ráno poslance přicházející do Sněmovny studenti a učitelé podporující petici Nesmíme obětovat děti. Na happeningu s názvem Dostaňte nás ven se sešlo 15 dětí s dvěma pedagogy v pyžamech a županech. Podle nich by se měly studentům umožnit alespoň kroužky a výuka venku.

Petici za naléhavé řešení situace ve školství podepsalo od konce ledna k dnešnímu dni zhruba 14.500 lidí.

"Snažíme se o návrat dětí do škol a aby vláda umožnila alespoň volnočasové aktivity a hledala jiné formy, aby se děti mohly potkávat. Vzdělání dětí nějak doženeme, ale vzhledem k potřebě sociálních kontaktů by bylo potřeba umožnit alespoň schůzky dětí, aby mohly například pracovat na nějakých venkovních projektech třeba v rámci Junáka a podobných organizací," řekl ČTK za pořadatele happeningu František Tichý z Gymnázia Přírodní škola. Rozhodování o opatřeních podle účastníků protestu sice není na poslancích, ale mohou na vládu apelovat, aby je změnila, míní.

Podle organizátorů dnešní akce by při venkovním setkávání dětí hrozilo jen minimální riziko přenosu covidu-19. Dlouhotrvající izolace mladých lidí doma bude mít dopady nejen na vzdělávání, ale také na jejich psychiku, uvedli. Happening podpořila i Česká středoškolská unie (ČSU), řekl student Gymnázia Přírodní škola Matyáš Bureš. ČSU zastupuje přibližně 30.000 středoškoláků v ČR.

Zástupci protestujích by uvítali, kdyby se podařilo zajistit pro žáky testování, které by mohlo umožnit jejich návrat do lavic. "Tak, jako třeba domovy seniorů testují se svým vlastním zdravotnickým personálem, tak si myslím, že by byly i školy podobně jako v Rakousku schopné si to zajistit, pokud by stát dal k dispozici testovací sady. Považujeme to za velmi dobrý plán, než se podaří pandemie nějakým způsobem zvládnout," řekl Tichý.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že Ústřední krizový štáb do pondělí předloží vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Štáb se má inspirovat modelem, který funguje v Rakousku. Používat by se tak ve školách měly antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které ukážou výsledek na místě. Podle ministerstva školství by se do škol od 1. března mohly jako první vrátit závěrečné ročníky středních škol. Studenti by se měli testovat sami bez asistence zdravotníka. Použití antigenních testů pro samoodběr musí ale nejdřív povolit ministerstvo zdravotnictví.

V pondělí protestovalo s požadavkem návratu dětí do škol před ministerstvem školství asi 50 lidí na akci organizované hnutím Trikolóra a iniciativou Vraťme děti do škol. Podle nich vládě nezáleží na tom, jak žáci prožijí své dětství a mládí. Poukázali na to, že Česko patří mezi země, kde jsou kvůli epidemii nejdéle zavřené školy. V sobotu se pak pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele protestující proti vládním opatřením, uskuteční v Brně pochod před dům ministra školství Roberta Plagy (ANO).

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna děti petice Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy