Začal "covidový školní rok", kvůli karanténě neotevřelo 20 škol

V Česku začal nový školní rok, kvůli koronavirové nákaze ho doprovázejí hygienická opatření. V podzimních a jarních měsících budou omezení nezbytná, řekl při zahájení v Masarykově základní škole v Újezdu nad Lesy to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří, že je školství na "covidový rok" tentokrát víc připraveno. Dvě desítky škol podle spolku Pedagogická komora kvůli karanténě dnes neotevřely.

Školství
doporučujeme

"Škol, které jsou zavřeny z rozhodnutí krajských hygienických stanic, je v tuto chvíli nad deset," řekl ČTK Plaga. Podle něj v dalších školách o posunutí začátku školního roku rozhodli ředitelé. Neotevřelo tak do 20 škol z celkem 12.000, uvedl Plaga. "Není to ohniskově. Spíše to jsou nahodilé výskyty po celé republice," dodal. Podle seznamu spolku Pedagogická komora bylo v pondělí večer v karanténě 20 mateřských, základních a středních škol a gymnázií.

Do prvních tříd dnes nastoupilo 107.800 dětí. Celkem do škol zamířilo na 1,4 milionu školáků a školaček. Vrátili se do tříd téměř po půl roce. Kvůli koronavirové nákaze musely být školy od 11. března zavřené, do konce školního roku provoz plně neobnovily. Vyučovalo se na dálku.

Omezení ve školách kvůli koronaviru budou na podzim a na jaře nezbytná, řekl ministr a zmínil nošení roušek. Vyzval děti k ohleduplnosti a odpovědnosti.

V Masarykově základní škole se dnešní zahájení školního roku odehrálo na školním dvoře venku, kde nošení roušek není nutné. Školáci, rodiče, učitelé i ministr je neměli. Nasadilo si je jen pár lidí. Doporučené rozestupy se nedodržovaly, děti se mezi sebou promíchaly.

Nošení roušek uvnitř škol není zatím povinné, a to ani v Praze, která minulý týden získala na semaforu podle rizikovosti oranžovou barvu. V tomto stupni by se roušky nosit měly, hygienici to ale nenařídili. Rozhodnout musí ředitelé a ředitelky škol. "Z mého pohledu by bylo jednodušší, kdyby pravidla byla ještě víc předvídatelná. Pro oranžový stupeň by bylo přehlednější, kdyby automaticky pražská hygienická stanice rozhodla o plošném nošení roušek," řekl ČTK Plaga. Podotkl ale, že hlavní město je nyní na semaforu na přechodu mezi zelenou a oranžovou.

Školy dostaly dva týdny před začátkem školního roku manuály se seznamem kroků. Podle situace pak ředitelky a ředitelé vybrali opatření, která se v jejich budově zavedla. Na dálkovou výuku třída přejde, pokud v ní bude kvůli omezením či karanténě chybět víc než polovina školáků.

Podle Plagy je logické, že se covid-19 žákům a učitelům nevyhne a karantény ve školách budou. Neměly by být ale rozsáhlé a dlouhé. "Pevně věřím, že to školy zvládnou a že ty maximálně čtrnáctidenní výpadky jednotlivých tříd nebo stupňů dokážou v průběhu školního roku dohnat," uvedl ministr. S doučením loňské látky by měli v září ve školách pomoci studenti pedagogických fakult.

Podle Plagy se kvůli případné výuce na dálku posílí vybavení škol, které se neobejdou ale ani bez zajištění počítačového servisu. Ministr míní, že jarní distanční učení pomohlo zvýšit prestiž učitelského povolání. "Rodiče si sáhli na povolání pedagoga a zvýšení prestiže se podařilo," řekl ministr. Někteří rodiče si ale také stěžovali na malou aktivitu učitelů a na to, že museli své potomky vyučovat sami. Podle nedávného průzkumu kvůli tomu pociťovalo přetížení 28 procent rodičů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

22.09.2020 15:26 O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš…

Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají…

22.09.2020 13:13 Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s…

Rodiče v Praze kvůli covidu nechtějí pouštět děti do školy. Magistrát se…

21.09.2020 22:06 Aktualizováno Část rodičů dětí ve školním věku v Praze přestává kvůli obavám z koronaviru posílat svoje děti do…

Plaga se dohodl se Schillerovou: Platy učitelů vzrostou o devět procent,…

21.09.2020 16:56 Aktualizováno Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent. Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama