Ministerstvo školství chce změnit výuku. Lidé mají být schopni často měnit práci

Zásah České republiky pandemií covid-19 ukázalo školství v jiném světle. Kantoři po celé republice žádají redukci vzdělávacího obsahu a řádný manuál, jak správně postupovat při možném ohnisku covid-19. V červnu sněmovna vyzvala vládu, aby dokončila krizový plán pro školy, který zatím není k dispozici. „Do vládních prázdnin přijdeme s řešením“ uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO) v debatě pro ČT24, který hovořil i o novém strategickém plánu vzdělávání k roku 2030.

Robert Plaga
doporučujeme

Plaga uvedl, že v současné době se ministerstvo školství intenzivně podílí na spolupráci s řediteli škol, jak nejlépe upravit a nastartovat výuku pro nadcházející školní rok. „Jsou tam některé nedorazy,“ řekl Plaga pro ČT24 v reakci na vzdělávání v době uzavření, podle kterého není podstatné, jestli se v době krize covid-19 všechno stihlo. Podle jeho slov je to na učitelích, aby se začátkem nadcházejícího školního roku stihla látka doplnit.

Očekávaný krizový plán bude podle Plagy v dostatečném předstihu, aby se školy dokázaly včas připravit na případné problémy v souvislosti s covid-19. Ministr školství hovořil převážně o počítačích, které se během pandemie ukázaly jako velmi důležité pro dálkovou výuku, ale poukázalo to i na sociální nerovnost. Minulý týden schválila sněmovna 300 miliónů pro Ministerstvo školství. „Nejedná se o počítač pro každé dítě, ale o přímou intervenci do škol,“ míní Plaga, který dodal, že do vládních prázdnin vláda přijde s řešením, jak tyto prostředky dostat do škol.

Nová strategie ministerstva školství k roku 2030 chce zacílit především na získávání kompetencí pro profesní, občanský i osobní život, snížit nerovnosti ve vzdělávání a umožnit maximální rozvoj žáků a studentů. Docílit těmto závazkům chce ministerstvo pomocí většího financování, zvětšování kapacit a markantními změnami v obsahu a způsobu výuky. Průměrný plat učitelů se již v minulosti začal zvedat ve snaze zvýšit motivaci u mladých lidí. V roce 2014 byl hrubý plat učitele 26 397 ve srovnání s rokem 2019, kdy byl 39 095.

Aplikování vzdělávacího plánu k roku 2030 by mělo znamenat, že absolventi se budou umět přizpůsobit novému dynamičtějšímu světu. „Ptáte se, jak má vypadat člověk budoucnosti. Není to o tom, že by měl mít nadrcené nějaké věci, ale měl by to být člověk, který bude schopen za život pětkrát šestkrát změnit práci,“ míní ministr a dodává, že nová strategie by měla učit děti, jak se správně připravit na život jako jsou morální hodnoty nebo týmová práce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na školách v Česku roste počet dětí-cizinců, nejvíc jsou zastoupeni…

08.08.2020 09:39 Děti 111 různých státních příslušností loni navštěvovaly české mateřské školy. Celkově do…

Univerzity chtějí učit prezenčně, jen v případě nutnosti online

06.08.2020 14:59 Brněnské vysoké školy zatím počítají s normální prezenční výukou v podzimním semestru, připravují…

Školy jsou v nejistotě. Zamezit setkávání žáků kvůli koronaviru není reálné

04.08.2020 16:50 Aktualizováno Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských…

Na Břeclavsku zavřeli školku, jedno z dětí má covid-19

04.08.2020 13:49 Aktualizováno Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama