Blogování odzvonilo. Úspěšná česká platforma po 15 letech končí

16. srpna skončí po patnácti letech své existence blogovací platforma Blog.cz. Do té do doby si mohou její klienti stáhnout svá data, popřípadě přejít k jiným službám.

Ilustrační foto
doporučujeme

Blog.cz založil Michal Illich pod původním názvem Jyxo.cz. Zpočátku šlo o alternativu k řadě dalších již existujících služeb, na nichž mohou uživatelé poměrně jednoduše vystavovat své zpravidla textové příspěvky. K zahájení provozu došlo v noci ze 3. na 4. srpna 2005. Systém byl vyvíjen sedm měsíců s nasazením tříčlenného týmu. Illich se pak později rozhodl Jyxo, včetně blogovací služby, prodat televizi Nova, která jí i v současné době provozuje. 

Ukončení platformy Blog.cz předchází zrušení další oblíbené české služby pro bezplatný provoz osobních blogů Bloguje.cz, k němuž došlo před osmi lety. "Éra blogování byla vystřídána sociálními sítěmi a evidentně se již provoz serveru s běžnými privátními blogy nevyplatí," okomentoval to server živě.cz

Blog.cz dokázal na trhu přežít osm let, ale i jeho současný provozovatel připouští, že jdou technologie dopředu a že tato forma služeb už neodpovídá moderním požadavkům. Důvodem ukončení je zastaralost platformy a dlouhodobý pokles uživatelů. 

Počínaje 15. červencem nelze zakládat nové blogy a ani registrovat nového uživatele. Ti stávající si mohou do 16. srpna zálohovat své soubory a obrázky, o něž nechtějí přijít. Od 17. 8. 2020 už nebudou k dispozici. 

Uživatelé si mohou celý svůj blog stáhnout ve formátu XML. Na stránce, která se věnuje převodu blogu na jinou platformu, je zveřejněn podrobný algoritmus, jak lze přenést obsah celého blogu do služby Wordpress.com nebo Blogger.com 

Vyjma Blogu.cz se ve stejném termínu zruší také služba Galerie.cz, která slouží k vystavování obrázků a fotografií. Ve srovnání s blogovací platformou se jí ve vztahu k silné konkurenci nepodařilo nijak výrazně prosadit, proto zůstala po celou dobu svého trvání zastíněná.

"Bylo nám ctí, že jste dosud využívali pro své psaní službu Blog.cz a přejeme vám mnoho radosti a spokojených čtenářů kdekoli, kde se rozhodnete ve svém blogování nově pokračovat,“ rozloučil se provozovatel služby se svými klienty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama