Průkopník moderní architektury Loos má v rodném Brně památník

Průkopník moderní architektury Adolf Loos má v rodném Brně nový památník. Dnešní slavnostní odhalení pojaté jako divadelní happening sledovaly desítky lidí. Svým pojetím je monument propojený s Loosovým náhrobkem na vídeňském hřbitově, který má tvar prostého kvádru. Brněnský památník je vlastně rozloženou betonovou sochařskou formou, negativem či otiskem náhrobku.

Loos se narodil před 150 lety. Jeho rodina bydlela v domě, který stával v místech dnešního hotelu Continental. Památník najdou zájemci na dohled od hotelu, v parku na Janáčkově náměstí.

Autory památníku jsou Oldřich Morys a Jaroslav Sedlák. Porota jejich dílo vybrala pro jeho silnou myšlenku spojující Brno s Vídní jako místa architektova narození a posledního odpočinku. Dílo zároveň připomíná Loosovo unikátní řešení obytného prostoru, takzvaný Raumplan. Betonová forma je rozčleněná do čtyř modulů, na které si lze třeba i sednout.

Minimalistický náhrobek ve Vídni, od nějž je výsledný tvar brněnského monumentu odvozený, si navrhl sám architekt Loos. Skici vznikly nejspíš v roce 1931, kdy se začal zhoršovat jeho zdravotní stav. Loos zemřel 23. srpna 1933 v sanatoriu na předměstí Vídně.

Brněnský rodák Loos silně ovlivnil evropskou architekturu, bývá označován za čelného představitele architektonického purismu. K nejznámějším Loosovým projektům na českém území patří Müllerova vila v Praze nebo vila Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna. Do konce roku mohou lidé na hradě Špilberku navštívit profilovou výstavu Evropan Adolf Loos - Nejen brněnské stopy.

Brno dlouhodobě buduje pomníky a památníky svých významných osobností. V plánu jsou sochy připomínající architekta Bohuslava Fuchse a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, uvedl dnes brněnský radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Související

Zámek v Benátkách nad Jizerou.

Benátky nad Jizerou. Místo, odkud se pozorovaly hvězdy a určoval osud

Malebné město Benátky nad Jizerou leží v okrese Mladá Boleslav asi 30 km od hlavního města Prahy. Historie místa spadá již do 14. století. Velké slávy se však město dočkalo především v období renesance, kdy na místním zámku na přání Rudolfa II. pobýval slavný alchymista a astronom Tycho Brahe.
Zámek Tloskov. (autor: Michal Mazanec)

Zámek Tloskov představuje pozdní dozvuk historismu

Zámek Tloskov, který leží ve stejnojmenné obci nedaleko Neveklova ve středních Čechách, patří k našim málo známým památkám. Dáno je to především tím, že zámek samotný není přístupný, neboť v něm sídlí Centrum sociálních služeb. Okolní zámecký park je však otevřený a láká k podzimním procházkám mezi pestrobarevnými korunami stromů.

Více souvisejících

architektura Stavebnictví Brno pomník Adolf Loos

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy