Malebné město Benátky nad Jizerou leží v okrese Mladá Boleslav asi 30 km od hlavního města Prahy. Historie místa spadá již do 14. století. Velké slávy se však město dočkalo především v období renesance, kdy na místním zámku na přání Rudolfa II. pobýval slavný alchymista a astronom Tycho Brahe.
Původní osada se nacházela na levém břehu řeky Jizery. Jednalo se o vlhké a bažinaté místo. Odsud také pochází název osady – Benátky. Ten skutečně pochází z Itálie, ovšem inspirace u slavného severoitalského města je jen částečná. Název Benátky totiž neměl odrážet slávu a nádheru italské architektury, či tamní vodní kanály, ale výstižně vyjadřoval povahu daného místa jako „mokrého a při vodě stojícího“, což ostatně odpovídalo i italským Benátkám.
Místo pro založení původní osady Benátky se časem ukázalo jako nevhodné, a tak majitelé panství, kteří sídlili na nedalekém hradě Dražice, rozhodli o založení nové osady na sousední vyvýšenině. Stalo se tak ještě před polovinou 14. století. Nová osada dostala název Nové Benátky a původní osada ze 13. století nesla název Staré Benátky.
Nová fundace byla úspěšná a Nové Benátky získaly status města. I od dalších svých majitelů dostávaly Benátky četná privilegia. Již od roku 1349 zde byl klášter s kostelem a školou. Rozkvět města trval až do počátku 15. století. Dražické panství totiž patřilo pražským biskupům. Na výstavném hradě, který hojně čerpal z francouzské gotické architektury, sídlil například biskup Jan z Dražic.
Během 1. poloviny 15. století se hrad Dražice dostal do majetku Aleše Škopka z Dubé, který byl přívržencem katolické strany. Počínaje rokem 1420 se jeho hrad a k němu náležející statky, včetně Benátek, staly cílem útoků husitských vojsk. Klášter v Benátkách byl vypálen už v roce 1420. Aleš Škopek sice brzy na to přešel na stranu podobojí, ale zkáze svého hradu se nevyhnul, neboť v roce 1424 jej dobyla a vypálila katolická vojska.
Ve druhé půli 15. století již hrad Dražice začal ztrácet svůj význam, pustl a chátral. Noví majitelé dražického panství se rozhodli své nové sídlo přesunut do Nových Benátek. Stalo se tak konktrétně za Bedřicha z Donína, který zdejší panství koupil v roce 1512. O několik let později, v roce 1526, nechal na zříceninách starého kláštera vystavět renesanční zámek.
Na podobě malého renesančního zámku se pracovalo i v dalších desetiletích. Z dražického panství se tak stalo benátské a noví majitelé už se psali právě po Benátkách. Donínové byli horlivými stoupenci a podporovateli jednoty bratrské a Nové Benátky se staly v polovině 16. století jedním z mnoha jejích středisek v kraji. V letech 1529 až 1532 zde působil jako bratrský jáhen i pozdější biskup jednoty Jan Augusta.
Na konci 16. století prodali Donínové vzkvétající panství císaři Rudolfovi II. Zámek tehdy prošel velkolepou manýristickou přestavbou. Jeho podoba byla dílem severoitalského architekta Giovanniho Maria Filippi, stavitele a kameníka, jenž tvořil v duchu manýrismu a raného baroka.
Právě na pozvání Rudolfa II. přišel do Benátek slavný dánský astronom a alchymista Tycho Brahe. Pobýval zde už od léta roku 1599. Benátky totiž díky své poloze umožňovaly pozorování noční hvězdné oblohy a vzhledem ke své vzdálenosti od Prahy zaručovaly i včasné informování císařského dvora. Právě císařova štědrá podpora zaručila, aby zde Tycho Brahe začal budovat observatoř, přestěhoval sem svou knihovnu a většinu přístrojů, z nichž mnohé sám vynalezl nebo zdokonalil. Ze své alchymistické dílny posílal císaři zprávy o svých různých objevech a vynálezech, například elixíru proti moru, a na základě astronomických a astrologických pozorování předpovídal budoucnost.
Bohužel následující období 17. století již panství příliš nepřálo. Neblaze se na něm podepsala především třicetiletá válka. Nová kapitola pro zámek a město nastala až v roce 1648, kdy císař Ferdinand III. daroval benátecké panství svému generálu Janu z Wörthu. Ten nechal ke starému zámku přistavět novou barokní část. Zámek byl ještě barokně dostavěn do dnešní podoby po velkém požáru ve druhé polovině 18. století.
Od začátku 19. století vlastnili zámek Thunové z Hohensteinu. V letech 1844 až 1848 působil jako učitel v Thunově rodině mladý Bedřich Smetana. Thunové také provedly poslední úpravy zámku, především interiéru a okolního parku.
Poslední majitelé zámku, rod Kinských, prodal zámek v roce 1920 městu. Zámecké prostory tak obsadily různé úřady, v pozdějších letech se ale také dočkaly patřičné péče. V roce 1944 pak došlo ke spojení Starých a Nových Benátek a ke vzniku dnešních Benátek nad Jizerou.
Související

Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami

Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?
hrady a zámky , historie , rudolf II. , Tycho Brahe , architektura
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Policie v Memphisu rozpustila jednotku, jejíž členové čelí obvinění z vraždy
před 37 minutami

Policie pátrá po ženě a ročním dítěti, naposledy je viděli v Praze
včera

Mluvčí Petra Pavla bude na Hradě Markéta Řeháková
včera

Ukrajinská armáda svádí boj o Vuhledar, odráží útoky v Doněcké oblasti
Aktualizováno včera

Pavel by Hladíka jmenoval. Prozradil, proč se rozhodl kandidovat na hlavu státu
včera

Havlíček: Preference hnutí ANO rostou, není důvod zásadně měnit strategii
Aktualizováno včera

Vyhrál občanský kandidát a hodnoty, které reprezentoval, řekl Fiala
Aktualizováno včera

Sledovali jsme ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem je Petr Pavel. Do štábu přišla i Čaputová
Aktualizováno včera

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk
včera

Okamura se neobává, že by hnutí ANO přebíralo hlasy SPD
Aktualizováno včera

Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru
včera

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby
Aktualizováno včera

Zeman Pavlovi popřál, aby byl dobrým prezidentem. Reakce nové hlavy státu byla chladná
včera

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila
Aktualizováno včera

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině
včera

Co ukázaly výsledky voleb? Pavlovi pomohli voliči Nerudové a Fischera, Babišovi voliči Bašty
včera

Proč podpořili Pavla: Jasná volba od začátku, je jeden z nás a nad nikoho se nepovyšuje, říkají známí Češi pro EZ
včera

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
včera

Analytik vysvětlil, proč Pavel ve volbách zvítězil
včera
Babišovi se v zahraničí nedařilo. V některých zemích nedostal žádný hlas
Petr Pavel v zahraničí zvítězil drtivě. Jeho protikandidát v některých zemích získal jediný nebo vůbec žádný hlas. Například čeští voliči na Slovensku poslali Petra Pavla na Pražský hrad 932 hlasy proti 135 hlasům pro Andreje Babiše.
Zdroj: Jakub Jurek