Benátky nad Jizerou. Místo, odkud se pozorovaly hvězdy a určoval osud

Malebné město Benátky nad Jizerou leží v okrese Mladá Boleslav asi 30 km od hlavního města Prahy. Historie místa spadá již do 14. století. Velké slávy se však město dočkalo především v období renesance, kdy na místním zámku na přání Rudolfa II. pobýval slavný alchymista a astronom Tycho Brahe.

Původní osada se nacházela na levém břehu řeky Jizery. Jednalo se o vlhké a bažinaté místo. Odsud také pochází název osady – Benátky. Ten skutečně pochází z Itálie, ovšem inspirace u slavného severoitalského města je jen částečná. Název Benátky totiž neměl odrážet slávu a nádheru italské architektury, či tamní vodní kanály, ale výstižně vyjadřoval povahu daného místa jako „mokrého a při vodě stojícího“, což ostatně odpovídalo i italským Benátkám.

Místo pro založení původní osady Benátky se časem ukázalo jako nevhodné, a tak majitelé panství, kteří sídlili na nedalekém hradě Dražice, rozhodli o založení nové osady na sousední vyvýšenině. Stalo se tak ještě před polovinou 14. století. Nová osada dostala název Nové Benátky a původní osada ze 13. století nesla název Staré Benátky.

Nová fundace byla úspěšná a Nové Benátky získaly status města. I od dalších svých majitelů dostávaly Benátky četná privilegia. Již od roku 1349 zde byl klášter s kostelem a školou. Rozkvět města trval až do počátku 15. století. Dražické panství totiž patřilo pražským biskupům. Na výstavném hradě, který hojně čerpal z francouzské gotické architektury, sídlil například biskup Jan z Dražic.

Během 1. poloviny 15. století se hrad Dražice dostal do majetku Aleše Škopka z Dubé, který byl přívržencem katolické strany. Počínaje rokem 1420 se jeho hrad a k němu náležející statky, včetně Benátek, staly cílem útoků husitských vojsk. Klášter v Benátkách byl vypálen už v roce 1420. Aleš Škopek sice brzy na to přešel na stranu podobojí, ale zkáze svého hradu se nevyhnul, neboť v roce 1424 jej dobyla a vypálila katolická vojska.

Ve druhé půli 15. století již hrad Dražice začal ztrácet svůj význam, pustl a chátral. Noví majitelé dražického panství se rozhodli své nové sídlo přesunut do Nových Benátek. Stalo se tak konktrétně za Bedřicha z Donína, který zdejší panství koupil v roce 1512.  O několik let později, v roce 1526, nechal na zříceninách starého kláštera vystavět renesanční zámek.

Na podobě malého renesančního zámku se pracovalo i v dalších desetiletích. Z dražického panství se tak stalo benátské a noví majitelé už se psali právě po Benátkách. Donínové byli horlivými stoupenci a podporovateli jednoty bratrské a Nové Benátky se staly v polovině 16. století jedním z mnoha jejích středisek v kraji. V letech 1529 až 1532 zde působil jako bratrský jáhen i pozdější biskup jednoty Jan Augusta.

Na konci 16. století prodali Donínové vzkvétající panství císaři Rudolfovi II. Zámek tehdy prošel velkolepou manýristickou přestavbou. Jeho podoba byla dílem severoitalského architekta Giovanniho Maria Filippi, stavitele a kameníka, jenž tvořil v duchu manýrismu a raného baroka.

Právě na pozvání Rudolfa II. přišel do Benátek slavný dánský astronom a alchymista Tycho Brahe. Pobýval zde už od léta roku 1599. Benátky totiž díky své poloze umožňovaly pozorování noční hvězdné oblohy a vzhledem ke své vzdálenosti od Prahy zaručovaly i včasné informování císařského dvora. Právě císařova štědrá podpora zaručila, aby zde Tycho Brahe začal budovat observatoř, přestěhoval sem svou knihovnu a většinu přístrojů, z nichž mnohé sám vynalezl nebo zdokonalil. Ze své alchymistické dílny posílal císaři zprávy o svých různých objevech a vynálezech, například elixíru proti moru, a na základě astronomických a astrologických pozorování předpovídal budoucnost.

Bohužel následující období 17. století již panství příliš nepřálo. Neblaze se na něm podepsala především třicetiletá válka. Nová kapitola pro zámek a město nastala až v roce 1648, kdy císař Ferdinand III. daroval benátecké panství svému generálu Janu z Wörthu. Ten nechal ke starému zámku přistavět novou barokní část. Zámek byl ještě barokně dostavěn do dnešní podoby po velkém požáru ve druhé polovině 18. století.

Od začátku 19. století vlastnili zámek Thunové z Hohensteinu. V letech 1844 až 1848 působil jako učitel v Thunově rodině mladý Bedřich Smetana. Thunové také provedly poslední úpravy zámku, především interiéru a okolního parku.

Poslední majitelé zámku, rod Kinských, prodal zámek v roce 1920 městu. Zámecké prostory tak obsadily různé úřady, v pozdějších letech se ale také dočkaly patřičné péče. V roce 1944 pak došlo ke spojení Starých a Nových Benátek a ke vzniku dnešních Benátek nad Jizerou.

Související

Zřícenina hradu Zlenic kolem roku 1880

Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?

Více souvisejících

hrady a zámky historie rudolf II. Tycho Brahe architektura

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Záběry ze zákroku policistů, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols

Policie v Memphisu rozpustila jednotku, jejíž členové čelí obvinění z vraždy

Policie v americkém městě Memphis v sobotu rozpustila speciální jednotku, k níž patřili policisté obvinění z vraždy v případu černošského řidiče Tyrea Nicholse, který zemřel začátkem ledna po hádce během silniční kontroly. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které byl krok oznámen v souvislosti s plánovanými protesty proti policejní brutalitě.

před 37 minutami

Policie ČR, ilustrační foto

Policie pátrá po ženě a ročním dítěti, naposledy je viděli v Praze

Policisté od soboty pátrají po třicetileté ženě a jejím ročním synovi, Antonínovi Pokorném, z Prahy. Chlapec má modré oči a krátké blond vlasy. Policie po něm pátrá prostřednictvím systému Dítě v ohrožení, informace zveřejnila také na svém webu .O pomoc s jeho nalezením žádá veřejnost.

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel by Hladíka jmenoval. Prozradil, proč se rozhodl kandidovat na hlavu státu

Generála ve výslužbě Petra Pavla motivovaly ke kandidatuře debaty o možném prezidentském angažmá Andreje Babiše (ANO). Bylo to něco, co by si pro Česko nepřál, řekl dnes Pavel v České televizi po volebním vítězství nad Babišem. Uvedl rovněž, že po vítězství zatím nemluvil ani s Babišem, ani se současným prezidentem Milošem Zemanem.

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Vyhrál občanský kandidát a hodnoty, které reprezentoval, řekl Fiala

Do volebního štábu nově zvoleného prezidenta Petra Pavla dorazil dnes v 17:00 premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že Pavlovi přišel poblahopřát k vítězství ve druhém kole prezidentských voleb nad Andrejem Babišem (ANO), které považuje za drtivé. Za krásné gesto přátelství Fiala označil to, že před ním Pavla navštívila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pavel s Fialou se na jednání domluvili, že se příští týden setkají na pracovní schůzce, řekl později novinářům nově zvolený prezident.

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Sledovali jsme ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem je Petr Pavel. Do štábu přišla i Čaputová

Novým prezidentem po Miloši Zemanovi se stane generál ve výslužbě Petr Pavel (61). Ve finále prezidentské volby dnes porazil s 58,32 procenta hlasů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro Pavla hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 více než pro Babiše. Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Šéf ANO volební porážku uznal a Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech občanů a bojoval za české zájmy. 

Aktualizováno včera

Volební štáb Petra Pavla

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

včera

Tomio Okamura

Okamura se neobává, že by hnutí ANO přebíralo hlasy SPD

Voliči hnutí Svoboda a přímá demokracie podle předsedy Tomia Okamury nehlasovali v prezidentské volbě pro Andreje Babiše jako předsedu ANO, ale jako pro toho z kandidátů na hlavu státu, který byl pro ně méně nepřijatelný. Nehrozí podle něj, že by expremiérovo hnutí přebíralo SPD hlasy, řekl ČTK. Naopak nedávné Babišovo prohlášení, že by hnutí ANO neuzavřelo koalici s SPD, podle něj řadu voličů v posledních dnech před hlasováním odradilo. Připomněl, že expremiéra nepodpořili ani někteří politici ANO.

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách a poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu na pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš soudí, že přes prohu o téměř milion hlasů dosáhl famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Vyzval také své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

včera

Petr Pavel

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby

Přehnaná kampaň Andreje Babiše s řadou chyb a přešlapů, čehož tým Petra Pavla využil jako souboje dobra se zlem, a aktivní podpora Pavla od méně úspěšných kandidátů v čele Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. To jsou podle německého politologa Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) tři klíčové prvky, které vedly k Pavlovu vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru řekl ČTK, že ani přes porážku nelze Babiše podceňovat, neboť se za něj postavilo takřka 42 procent voličů, což je značná část české společnosti.

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila

Andrej Babiš zažil pro sebe nepříjemnou porážku a nenesl ji dobře. Při své tiskové konferenci opět útočil na média a na některé otázky vůbec nechtěl odpovídat. Reportérovi Řezníčkovi z České televize dokonce velice ostře na jeho otázku odvětil: „Pane Řezníčku, já se divím, že po té debatě v České televizi na mě mluvíte.“

Aktualizováno včera

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Co ukázaly výsledky voleb? Pavlovi pomohli voliči Nerudové a Fischera, Babišovi voliči Bašty

Zvolený prezident Petr Pavel podle analýzy ČTK ve volebním finále znovu uspěl v okresech, kde se prosadil už v prvním kole. Dokázal výrazně bodovat také tam, kde v prvním kole měli úspěch jeho protikandidáti a pozdější podporovatelé Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle očekávání zopakoval úspěch ve svých voličských baštách a úspěšnější byl tam, kde v úvodním kole bodoval poslanec SPD Jaroslav Bašta.

včera

včera

Michal Horáček

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem

Je důležité, že prezidentský kandidát Petr Pavel vítězí s výrazným odstupem, řekl ČTK textař Michal Horáček, který dnes přišel Pavla podpořit do jeho štábu v pražském Foru Karlín. Věří tomu, že Pavel projeví respekt vůči všem občanům České republiky. Senátor Pavel Fischer ocenil zvolení člověka, "za kterého se nebudeme muset stydět". 

včera

Petr Pavel

Analytik vysvětlil, proč Pavel ve volbách zvítězil

Novým českým prezidentem byl podle slovenského analytika Grigorije Mesežnikova zvolen kandidát, který nejvíce odpovídal představám veřejnosti o slušné společnosti a demokracii. Prezident bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) Mesežnikov to řekl ČTK v reakci na výsledky rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb, ve kterém Petr Pavel porazil expremiéra Andreje Babiše.

včera

Babišovi se v zahraničí nedařilo. V některých zemích nedostal žádný hlas

Petr Pavel v zahraničí zvítězil drtivě. Jeho protikandidát v některých zemích získal jediný nebo vůbec žádný hlas. Například čeští voliči na Slovensku poslali Petra Pavla na Pražský hrad 932 hlasy proti 135 hlasům pro Andreje Babiše.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy