Zámek Tloskov představuje pozdní dozvuk historismu

Zámek Tloskov, který leží ve stejnojmenné obci nedaleko Neveklova ve středních Čechách, patří k našim málo známým památkám. Dáno je to především tím, že zámek samotný není přístupný, neboť v něm sídlí Centrum sociálních služeb. Okolní zámecký park je však otevřený a láká k podzimním procházkám mezi pestrobarevnými korunami stromů.

Historie zdejšího místa a vrchnostenského sídla je dlouhá. Tloskov se poprvé připomíná v roce 1376, kdy jeho majiteli byli Jeniš a Jindřich z Tloskova. Příslušníci této nižší šlechty zde sídlili až do 2. poloviny 15. století, kdy zdejší tvrz koupil Jan Řepa z Neveklova. Ten se od roku 1460 trvale usadil právě na Tloskově.

Jan Řepa z Neveklova byl zemským soudcem a významným příslušníkem rytířského stavu. Jako majitel Tloskova po něm následoval jeho syn Jan, přísedící zemského soudu, který zemřel roku 1524. Posledním z rodu Adam Řepa, rovněž bohatý a významný, zemřel roku 1574.

Po rodině Řepů následoval rod Hodějovských z Hodějova, kteří později vlastnili například i zámek Konopiště. Obdobně jako tento mnohem známější zámek i Tloskov prošel za Hodějovských z Hodějova stavebními úpravami v duchu renesance. Stará tvrz byla přestavěna na zámek, který však stále ještě disponoval opevněním. Přístup k zámku byl po mostě přes vyzděný příkop, který obklopoval budovu ze všech stran. Zámek byl jednopatrový a nad ním se tyčila věž s hodinami a zvonem.

Ovšem kvůli své účasti na stavovském povstání v letech 1618 - 1620 byl Smil z rodu Hodějovských odsouzen ke ztrátě všeho majetku a roku 1622 se tak majitelem Tloskova stal známý katolický politik Pavel hrabě Michna z Vacínova. Během následujících stoletích se majitelé dnes málo zvučných jmen poměrně často střídali. Sídlil zde například hrabě Čabelický ze Soutic, hrabě Coloredo z Wallsee či hrabě Pachta z Rájova. Ten skončil tragicky v roce 1742, kdy jej francouzské vojsko, ustupující z Prahy, vzalo s sebou jako rukojmí. Stařičký hrabě Pachta nevydržel útrapy a krutou zimu a zemřel během cesty. Dědic Arnošt Karel měl velmi slabý zrak, byl znamenitým hudebníkem a znám svou dobročinností. Byl pětkrát ženat, poslední manželka jej svou marnotratností o vše připravila. Tloskov byl prodán ve veřejné dražbě roku 1797.

Za Pachtů z Rájova byl zámek barokně upraven. Budova dostala druhé patro a v okolí byl zřízen park se zahradou a bažantnicí. Dalších úprav se zámek dočkal během 19. století. Za časů pruských hrabat z Pourtalés byla například přistavěna další křídla zámku.

Od rodu Pourtalés koupil Tloskov roku 1872 Čeněk Daněk, který patří mezi známé průmyslníky. Už v roce 1853 založil vlastní továrnu. Roku 1861 byl zvolen poslancem Sněmu českého a posléze císařem povýšen do šlechtického stavu s titulem „z Esse“. I když pocházel z východních Čech, své sídlo si našel na Benešovsku, nedaleko od Tloskova na romantickém zámku Líšno.

Za časů rodiny Daňků prošel zámek poslední významnou přestavbou, která mu dala dnešní podobu. V roce 1914 byla zahájena rozsáhlá adaptace hlavního průčelí a celý zámek byl důkladně opraven dle návrhu vídeňského architekta Egona z Leuzendorfů. V pracích na zámku a parku, který dostal charakter anglického parku, se pokračovalo ještě v letech 1921 -1924. Vznikla například zámecká terasa, nové schodiště, vstupní síň a ozdobné štíty. Celý zámek získal neobarokní podobu a to v době, kdy historizující slohy byly již dávno z módy. Zámek tak byl de facto posledním dozvukem jedné architektonické epochy.

Během druhé světové války byl Tloskov zabrán německou okupační správou SS a tehdejší majitel Oskar Daněk obdržel náhradou zámek Jemniště, odebraný českému hraběcímu rodu Šternberků. Po válce se již do rukou Daňků nevrátil, neboť byl zámek konfiskován na základě Benešových dekretů.

Později na zámku sídlil Domov mladých pracovníků vynálezců. Od roku 1959 byl přidělen ústavu sociální péče pro děti a mládež. Jako středisko sociální péče slouží zámek dodnes a je veřejnosti nepřístupný. Ovšem okolní park láká k podzimním procházkám.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy