Senát podpořil návrh zřídit den památky obcí vyhlazených nacisty

Senát dnes v úvodním kole podpořil návrh svojí místopředsedkyně Miluše Horské (KDU-ČSL) na zařazení nového významného dne do kalendáře. Má to být Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace a připomínal by se 24. června. Na toto datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrh nyní projedná školský výbor.

Lidice, pietní místo (10. 6. 2017)
doporučujeme

Šlo by o významný den, tedy den pracovní, a nikoli státní svátek, uvedla Horská. "Tento nový významný den by měl velký smysl," řekla před senátory. "Beru to jako další krok ke kultivaci naší historické paměti," dodala. Někteří senátoři, především místopředseda Senátu Jan Horník (STAN), ale navrhovali, aby významný den připomínal i další zaniklé obce. Uváděl jako příklady obce v Sudetech zaniklé po odsunu německého obyvatelstva nebo obce zatopené vybudovanými přehradami.

Na důvodové zprávě se podle místopředsedkyně Horské podíleli i historici z Ústavu pro studium totalitních režimů. "Z obcí vyhlazených v době nacistické okupace českých zemí jsou dnes v České republice formou významného dne připomínány pouze Lidice. Ostatních vesnic a sídel s podobným osudem je vzpomínáno pouze na regionální či lokální úrovni," stojí v důvodové zprávě. Ve stínu lidických událostí podle senátorky Horské zůstává nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války.

Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. Další zlikvidovanou obcí se 23. dubna stala nedaleká osada Prlov a 2. května Vařákovy Paseky. Na konci dubna částečně vyraboval a vypálil oddíl kozáků ve službách wehrmachtu obec Zákřov, kde zůstalo 19 mrtvých. Další vypálenou osadou bylo Javoříčko u Litovle nebo obec Leskovice na Pelhřimovsku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naskočte na Brno, vesmír, vteřiny

25.01.2021 19:22 Přiznejme si, že se v minulých staletích lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama