Spolupráce s Mosadem nebo CIA je pro ně klíčová. BIS se střetává s ruskými agenty i nebezpečnými zločinci

Informační služby, někdy známé jako tajné služby, jsou součástí bezpečnostní sféry prakticky každé země. V České republice nás na základě sběru informací o nejrůznějších hrozbách takto chrání Bezpečnostní informační služba, obecně známá jako BIS. Činnost BIS spadá do mnoha odvětví, ať už jde o teroristické hrozby, organizovaný zločin, nebo rozkrývání přítomnosti cizích agentů na území ČR. „Spolupracujeme s takovými službami, jako jsou americké CIA a FBI, izraelské Mosad a Shabak, dále pak MI5 a MI6 z Velké Británie, a mnoho dalších,“ vyjmenoval mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz. 

Existence a působnost BIS je daná zákony. Instituce získává informace pro nejvyšší představitele České republiky, státní zastupitelství či policii. „Činnost a oblasti působnosti přesně popisují zákony o zpravodajských službách a o Bezpečnostní informační službě. To jsou základní pilíře, o které se při naší práci opíráme. Jsme zpravodajská služba, který poskytuje Vládě České republiky, prezidentu republiky a orgánům činným v trestním řízení (zákonní adresáti) informace potřebné pro jejich rozhodování,“ nastínil mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz.

BIS spolupracuje s Američany, Brity i Izraelci

Škála její působnosti je velmi široká. Zaměstnanci musí komplexně pokrývat celou řadu oblastí. „Mezi působnosti BIS patří hrozby terorismu, aktivity ohrožující bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy státu, činnost cizích zpravodajských služeb na našem území,“ jmenoval Šticha. Doplnil, že BIS se věnuje také záměrům nebo činům, které míří proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti republiky. „Dále jde také o aktivity organizovaného zločinu a různé činnosti ohrožující utajované informace,“ popsal mluvčí BIS.

BIS je tedy zjednodušeně služba, která sbírá informace a předává je oněm zákonným adresátům, kteří následně na základě získaných informací vystaví trestní řízení. „Využíváme k tomu všechny postupy, které nám zákon dává. Využíváme otevřených i neveřejných zdrojů, zpravodajské techniky i postupů, které jsou zpravodajským službám vlastní. Důležité je připomenout, že BIS nemá žádné výkonné pravomoci – tedy nezatýkáme, nevyslýcháme a nezadržujeme,“ upozornil Šticha. Rozkrýt činnost BIS detailněji nemohl s ohledem na její zájmy a ochranu důstojníků BIS.

Česká informační služba podle Štichy potřebuje spolupracovat se zahraničními institucemi tohoto ražení. Nejde právě o malé instituce. „Tato spolupráce je pro malou službu, jakou BIS je, naprosto klíčová,“ konstatoval. Na špičkové úrovni je zejména spolupráce s nejsilnějšími službami světa. „Ta je přínosná pro obě strany. Spolupracujeme s takovými službami, jako jsou americké CIA a FBI, izraelské Mosad a Shabak, dále pak MI5 a MI6 z Velké Británie, a mnoho dalších,“ vyjmenoval pro EuroZprávy.cz mluvčí.

Vrbětice nejsou zdaleka jediný úspěch BIS

Úspěšně vyřešené případy náleží všechny do jednoho do celé škály působností, které Šticha vyjmenoval výše. Upozornil, že je pochopitelně někdy rozdíl mezi tím, jak je hodnotí BIS z bezpečnostního hlediska, a jak si je následně přeberou média a společnost. „Mezi mediálně známé patří například odhalení ruského špiona Rachardža, rozkrytí pobytu jednoho z atentátníků z klubu Bataclan v České republice, odhalení případů mnoha snah o vývoz zboží dvojího užití do embargovaných zemí, nebo odhalení útoku na klienty světové firmy Avast,“ zmínil Šticha několik úspěšných případů, které informační služba řešila.

Připomněl také rozkrytí a identifikaci důstojníků GRU, kteří stáli za útoky na muniční sklady ve Vrběticích. „V této chvíli je vyšetřování případu Vrbětice zcela v rukách státního zastupitelství a speciálních složek Policie ČR. Z naší strany je případ de facto uzavřen, protože jsme zmíněným orgánům předali všechny informace, které se nám postupně podařilo shromáždit. Naše práce spočívala zejména v rozkrytí toho, jak byla celá akce připravena a provedena. Zároveň jsme dokázali získat poměrně podrobnou představu o tom, jak celá akce proběhla a kdo byli hlavní aktéři,“ vyjmenoval pro EuroZprávy.cz mluvčí.

Informace o činnosti zpravodajských služeb cizí moci má BIS dlouhodobě a předává je zákonným adresátům. „V mnoha případech jsme zmapovali detailní informace o jejich činnosti, o jejich důstojnících, jejich příslušnosti ke konkrétním cizím zpravodajským službám,“ řekl Šticha.

Při první vlně vyhošťování ze zastupitelského úřadu Ruské federace (ZÚ RF), které následovalo po kauze Vrbětice, BIS odhalila hned několik těchto důstojníků. „Společně s kolegy z Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky vytvořili seznam důstojníků ruských zpravodajských služeb, kteří pracovali na ZÚ RF pod takzvaným krytím jako diplomaté,“ uzavřel pro EuroZprávy.cz mluvčí BIS.

Související

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

BIS CIA Mossad

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy