Spolupráce s Mosadem nebo CIA je pro ně klíčová. BIS se střetává s ruskými agenty i nebezpečnými zločinci

Informační služby, někdy známé jako tajné služby, jsou součástí bezpečnostní sféry prakticky každé země. V České republice nás na základě sběru informací o nejrůznějších hrozbách takto chrání Bezpečnostní informační služba, obecně známá jako BIS. Činnost BIS spadá do mnoha odvětví, ať už jde o teroristické hrozby, organizovaný zločin, nebo rozkrývání přítomnosti cizích agentů na území ČR. „Spolupracujeme s takovými službami, jako jsou americké CIA a FBI, izraelské Mosad a Shabak, dále pak MI5 a MI6 z Velké Británie, a mnoho dalších,“ vyjmenoval mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz. 

Existence a působnost BIS je daná zákony. Instituce získává informace pro nejvyšší představitele České republiky, státní zastupitelství či policii. „Činnost a oblasti působnosti přesně popisují zákony o zpravodajských službách a o Bezpečnostní informační službě. To jsou základní pilíře, o které se při naší práci opíráme. Jsme zpravodajská služba, který poskytuje Vládě České republiky, prezidentu republiky a orgánům činným v trestním řízení (zákonní adresáti) informace potřebné pro jejich rozhodování,“ nastínil mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz.

BIS spolupracuje s Američany, Brity i Izraelci

Škála její působnosti je velmi široká. Zaměstnanci musí komplexně pokrývat celou řadu oblastí. „Mezi působnosti BIS patří hrozby terorismu, aktivity ohrožující bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy státu, činnost cizích zpravodajských služeb na našem území,“ jmenoval Šticha. Doplnil, že BIS se věnuje také záměrům nebo činům, které míří proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti republiky. „Dále jde také o aktivity organizovaného zločinu a různé činnosti ohrožující utajované informace,“ popsal mluvčí BIS.

BIS je tedy zjednodušeně služba, která sbírá informace a předává je oněm zákonným adresátům, kteří následně na základě získaných informací vystaví trestní řízení. „Využíváme k tomu všechny postupy, které nám zákon dává. Využíváme otevřených i neveřejných zdrojů, zpravodajské techniky i postupů, které jsou zpravodajským službám vlastní. Důležité je připomenout, že BIS nemá žádné výkonné pravomoci – tedy nezatýkáme, nevyslýcháme a nezadržujeme,“ upozornil Šticha. Rozkrýt činnost BIS detailněji nemohl s ohledem na její zájmy a ochranu důstojníků BIS.

Česká informační služba podle Štichy potřebuje spolupracovat se zahraničními institucemi tohoto ražení. Nejde právě o malé instituce. „Tato spolupráce je pro malou službu, jakou BIS je, naprosto klíčová,“ konstatoval. Na špičkové úrovni je zejména spolupráce s nejsilnějšími službami světa. „Ta je přínosná pro obě strany. Spolupracujeme s takovými službami, jako jsou americké CIA a FBI, izraelské Mosad a Shabak, dále pak MI5 a MI6 z Velké Británie, a mnoho dalších,“ vyjmenoval pro EuroZprávy.cz mluvčí.

Vrbětice nejsou zdaleka jediný úspěch BIS

Úspěšně vyřešené případy náleží všechny do jednoho do celé škály působností, které Šticha vyjmenoval výše. Upozornil, že je pochopitelně někdy rozdíl mezi tím, jak je hodnotí BIS z bezpečnostního hlediska, a jak si je následně přeberou média a společnost. „Mezi mediálně známé patří například odhalení ruského špiona Rachardža, rozkrytí pobytu jednoho z atentátníků z klubu Bataclan v České republice, odhalení případů mnoha snah o vývoz zboží dvojího užití do embargovaných zemí, nebo odhalení útoku na klienty světové firmy Avast,“ zmínil Šticha několik úspěšných případů, které informační služba řešila.

Připomněl také rozkrytí a identifikaci důstojníků GRU, kteří stáli za útoky na muniční sklady ve Vrběticích. „V této chvíli je vyšetřování případu Vrbětice zcela v rukách státního zastupitelství a speciálních složek Policie ČR. Z naší strany je případ de facto uzavřen, protože jsme zmíněným orgánům předali všechny informace, které se nám postupně podařilo shromáždit. Naše práce spočívala zejména v rozkrytí toho, jak byla celá akce připravena a provedena. Zároveň jsme dokázali získat poměrně podrobnou představu o tom, jak celá akce proběhla a kdo byli hlavní aktéři,“ vyjmenoval pro EuroZprávy.cz mluvčí.

Informace o činnosti zpravodajských služeb cizí moci má BIS dlouhodobě a předává je zákonným adresátům. „V mnoha případech jsme zmapovali detailní informace o jejich činnosti, o jejich důstojnících, jejich příslušnosti ke konkrétním cizím zpravodajským službám,“ řekl Šticha.

Při první vlně vyhošťování ze zastupitelského úřadu Ruské federace (ZÚ RF), které následovalo po kauze Vrbětice, BIS odhalila hned několik těchto důstojníků. „Společně s kolegy z Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky vytvořili seznam důstojníků ruských zpravodajských služeb, kteří pracovali na ZÚ RF pod takzvaným krytím jako diplomaté,“ uzavřel pro EuroZprávy.cz mluvčí BIS.

Související

Vít Rakušan

Drama na pozadí eurovoleb. Rakušan se vyjádřil k teroristické hrozbě v ČR, stopy mohou vést do Ruska

Na pozadí probíhajících eurovoleb se o víkendu řešila teroristická hrozba, která visela nad Českem. Policie zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli hrozícímu útoku na infrastrukturu, poté dopadla podezřelého muže z Jižní Ameriky. Novináři tak v neděli večer ve volebním štábu hnutí STAN nečekali jen na kandidáty do Evropského parlamentu, ale také na ministra vnitra Víta Rakušana. Bylo totiž jasné, že se vyjádří i k aktuálnímu případu. 
Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Více souvisejících

BIS CIA Mossad

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy