Týden pro Digitální Česko zahájili Bartoš a Pavel, základní dovednosti má většina Čechů

Akci pod názvem "Budoucnost digitalizace" pořádá ministerstvo pro místní rozvoj s cílem zabezpečit personálně i odborně vývoj počítačových technologií a zajistit kvalifikované pracovníky v těchto oborech do roku 2030. 

Konferenci zahájil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který po zahájení přivítal prezidenta Petra Pavla. Pavel zdůraznil potřebu mít vzdělané IT pracovníky pro konkurenceschopnost státu a úlohu průmyslu 4.0 pro rozvoj všech odvětví. Zdůraznil i potřebu zlepšení úrovně digitálního propojení státních orgánů pro občanskou komunikaci, například při žádostech o sociální dávky, či žádostech o stavební povolení.

Svůj příspěvek přednesla z Bruselu online i eurokomisařka Věra Jourová, která se touto problematikou rovněž zabývá. Na tomto fóru vystoupil i maďarský delegát EU pro IT Peter Palvolgyi z agentury All Digital. V úvodní části konference měl slovo také Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš uvedl, že základní dovednosti má 61% dospělé populace, ve srovnání s evropskými státy se držíme přibližně v polovině sledovaných zemí EU. Do roku 2030 by to mělo mít ICT gramotnost 80 % populace, do jisté míry tomu však brání ceny telekomunikací a výpočetní techniky.

Zajímavé bylo vystoupení pedagogických pracovnic, které mají pro výchovu a vzdělávání žáků manuály AI z Austrálie. Žáci o AI mají zájem, u pedagogů to není tak jednoznačné. Úřad práce a MPSV ve spolupráci se vzdělávacími agenturami podporuje rekvalifikace, například v programování.

K tomu je připraven tzv. Katalog - seznam vzdělávacích agentur v IT. Kritizováno bylo malé zastoupení žen na vrcholných ICT pozicích, kde je ČR až na posledním místě. Pozornost byla věnována i péči agentury ops Elida a Moudrá sovička na vzdělávání seniorů, kteří mají o počítačové programy zájem a asistují jim digitální asistenti v řadě měst. 

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Ivan Bartoš (Piráti) digitalizace Ministerstvo pro místní rozvoj Věra Jourová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy